Czy brak jodu ma wpływ na wypadanie włosów?

Porady

Czy brak jodu ma wpływ na wypadanie włosów?

Według badań WHO (World Health Organization) niedobór jodu może dotyczyć nawet 2 mld osób na całym świecie. Jod jest pierwiastkiem pełniącym w ludzkim organizmie szereg istotnych funkcji, niezbędnych dla zdrowia, a jego odpowiednia ilość w cebulkach zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami i sprawia, że rosną zdrowsze, grubsze i bardziej elastyczne.

Brak jodu a wypadanie włosów

Jod powinien być dostarczany wraz z dietą, choć istnieje możliwość absorpcji tego pierwiastka z powietrza – np. w trakcie przebywania w rejonach nadmorskich. Niska podaż jodu może wywoływać zaburzenia pracy tarczycy i hormonów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu oraz dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do mieszków włosowych. W efekcie kosmyki stają się osłabione i mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli borykasz się z problemem wypadających, osłabionych włosów, niezbędne jest zadbanie o zdrowie tarczycy i uregulowanie hormonów. Zapewni to zdrowie całego organizmu i pozytywnie wpłynie na pasma włosów. Biały jod można również stosować bezpośrednio na skórę, skąd zostanie wchłonięty do krwiobiegu i uzupełni niedobory. Takie zabiegi należy jednak poprzedzić konsultacją lekarską, by uniknąć zbyt wysokiego poziomu jodu w organizmie. Co ważne, miejscowo na skalp stosuje się wyłącznie rozcieńczony jod. Na włosy taki zabieg działa niczym wcierka stymulująca porost oraz wzmacniająca i pogrubiająca kosmyki.

Brak jodu – objawy

Przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, przyrost masy ciała oraz osłabienie włosów, skóry i paznokci mogą sugerować brak jodu. Objawy niedoboru tego pierwiastka będą widoczne w kondycji całego organizmu i każdorazowo należy skonsultować je z lekarzem. Kruche i podatne na uszkodzenia włosy są częstym sygnałem niedoborów jodu, dlatego w celu odpowiedniego zatroszczenia się o objętość fryzury warto regularnie wykonywać badania, a następnie konsultować wyniki i ewentualną suplementację z lekarzem. Aby uzupełniać zapotrzebowanie na jod należy zadbać o zróżnicowaną dietę, która pomoże w odpowiedniej podaży tego pierwiastka, m.in. poprzez wybór takich produktów, jak:

  • algi, ryby morskie (w szczególności białe) i owoce morza,
  • ser gouda,
  • kefir i maślanka, 
  • sól jodowana,
  • warzywa i owoce,
  • płatki owsiane,
  • biały ryż,
  • migdały,
  • pieczywo żytnie.

Nadmiar jodu a wypadanie włosów

Choć niedobór jodu jest szkodliwy dla zdrowia, również jego nadmiar nie wróży nic dobrego. Nadmierne spożycie w diecie lub za pomocą suplementów może prowadzić do przedawkowania, którego objawami są m.in. bóle głowy, brzucha, nudności, a nawet nadczynność tarczycy. Wzmożone spożywanie jodu zauważymy również na głowie, ponieważ objawia się osłabieniem kondycji włosów i ich nadmiernym wypadaniem.

Pielęgnacja od środka

Osłabione, kruche i oklapnięte włosy to zmora wielu kobiet. Żeby zatroszczyć się o ich objętość, warto przyjrzeć się bliżej kondycji całego organizmu. W związku z tym, że porost włosów w dużej mierze zależy od pracy naszych hormonów, dostarczanie odpowiedniej ilości jakościowych składników odżywczych to podstawowy krok w pielęgnacji. Kiepska kondycja kosmyków może zależeć od wielu czynników, dlatego tak ważne jest, by zadbać o podstawy. Nie należy jednak samodzielnie diagnozować niedoborów i w sytuacji podejrzenia deficytów substancji odżywczych, odpowiednie badania powinny zostać wykonane pod opieką lekarza.

Przeczytaj również