Czy typ włosów ma wpływ na ich wypadanie?
Czy typ włosów ma wpływ na ich wypadanie

Porady

Czy typ włosów ma wpływ na ich wypadanie?

Liczne włosy na poduszce, na szczotce, w wannie, na podłodze… budzą niepokój! Warto jednak pamiętać, że utrata 50-100 włosów dziennie to norma. Natomiast nadmierne wypadanie wiąże się z pozbawieniem gęstości, przerzedzaniem, a nawet miejscowym łysieniem. Wtedy należy skonsultować się ze specjalistą — dermatologiem lub trychologiem.  Czy typ włosa ma wpływ na ich wypadanie?

Dlaczego włosy wypadają? Najpopularniejsze czynniki

Włosy wypadają z różnych powodów i nie zawsze winowajcą są geny czy choroby (np. niedoczynność tarczycy). Bardzo często do czynników zewnętrznych odpowiadających za problemy z cebulkami można zaliczyć:

  • niedobór składników odżywczych w diecie,
  • przewlekły stres,
  • problemy hormonalne,
  • ogólne osłabienie organizmu, np. z powodu niedoboru snu.

Schorzenia zapalne, stosowanie niektórych leków, niewłaściwa pielęgnacja, szybki spadek masy ciała, pora roku, zbyt ciasne upięcia… to kolejne najpopularniejsze czynniki wpływające na wypadanie włosów. Przyczyn jest zdecydowanie więcej! Włosy w okresie menopauzy albo po porodzie stały się zdecydowanie rzadsze? To fizjologia związana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej — normalna kolej rzeczy. A co z typem włosa? Czy to możliwe, że kręcone włosy wypadają szybciej niż proste i odwrotnie? 

Skręt włosa a problemy z wypadaniem 

Chociaż genetyka nie zawsze ma wpływ na wypadanie włosów, to jednak gen o nazwie trichohyalin w 100% odpowiada za rodzaj i wygląd naszej czupryny. Kędzierzawy tata może podarować fantastyczny skręt włosa córce, a kręconowłosa babcia — proste, jasne włosy wnuczkowi. Włosy kręcone i proste różnią się od siebie strukturą.

Na ogólny stan i wygląd naszych włosów nie wpływa to, co widoczne gołym okiem np. rodzaj skrętu. Pod skórą głowy znajdują się mieszki włosowe (mieszki łojowo-włosowe),  a w nich cebulki. To odpowiednia troska o korzeń włosa jest elementem recepty na wymarzoną gęstość na głowie. Niedobór składników odżywczych może skutkować wypadaniem włosów. Większość osób uważa, że rodzaj skrętu nie wpływa na porost czy też wypadanie, ale po głębszej analizie… Okazuje się, że osoby z kręciołkami częściej skarżą się na problem z wypadaniem, a lekarze wiążą dolegliwości  właśnie ze strukturą włosa. Kształt cebulki prostego włoska można określić jako regularny — prosty. Natomiast kręcone kosmyki wyróżniają się korzeniami o nieregularnej formie. Loki i fale oznaczają skręty, a specyficzna budowa cebulek oraz pasm osób obdarowanych kędziorami, uniemożliwia równomierne dostarczenie składników odżywczych w każdą część włosa. To z kolei może, ale nie musi wpłynąć na wypadanie i powolniejszy porost. 

Na szybki porost i zminimalizowanie problemów związanych z  wypadaniem włosów najlepszą receptą jest odpowiednia dieta, bezpieczna suplementacja oraz właściwa pielęgnacja. Typ włosa może mieć minimalny wpływ na wypadanie w porównaniu do najpopularniejszych czynników. 

Częściej wypadają włosy kręcone? 

Może się tak wydawać! Proste włosy wymagają codziennego rozczesywania, na mokro jak i na sucho. Kręconych kosmyków nigdy nie rozczesujemy na sucho, aby uniknąć niepożądanego spuszenia. Gubienie 100, a nawet 150 włosów to norma! Kiedy wypada za dużo włosów?

Podczas odpowiedniej pielęgnacji prostych włosów, regularnie usuwamy niepotrzebny już wytwór naskórka. Z kolei troska o naturalny skręt wiąże się z rzadszym myciem głowy i rozczesywaniem pasm. Nagle okazuje się, że na szczotce pojawiają się włosy z kilku dni, co może wyglądać przerażająco, ale jest całkiem normalne!

Stylizacja włosów ma znaczenie w procesie nadmiernego wypadania! 

Na wypadanie włosów ma również wpływ codzienna stylizacja np. prostowanie na gorąco lub kręcenie lokówką. Podczas różnorodnych zabiegów, wykonywanych najczęściej w domu, dochodzi do uszkodzenia struktury włosa i zwiększonej łamliwości. Prostowanie, suszenie, kręcenie, trwała ondulacja, a nawet mocne związywanie gumką, to czynności, które zwiększają ryzyko osłabienia włosa. Mogą to być przyczyny nadmiernego wypadania i utraty gęstości włosów.

Przeczytaj również