Czym jest równowaga PEH?

Porady

Czym jest równowaga PEH?

Świadoma pielęgnacja włosów to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Kosmetyki trzeba dobrać do rodzaju swoich włosów, a także zadbać o odpowiednią równowagę PEH podczas pielęgnacji. Czyli dostarczyć odpowiednią ilość Protein (P), Emolientów (E) oraz Humektantów (H).

I chociaż brzmi skomplikowanie, nie musi takie być. Postaramy się prosto przybliżyć Wam na czym to polega, więcej o każdym ze składowych PEH i wyjaśnić dlaczego równowaga to podstawa!

Proteiny

Czym są proteiny?

Proteiny to białka, które są głównym budulcem włosa, ponieważ stanowią aż 85 procent jego składu. Proteiny możemy rozdzielić na te pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Jak działają proteiny?

Aplikowane na włosy intensywnie je regenerują, odbudowują i chronią. Sprawiają, że włosy są mocniejsze.

Niedobór a nadmiar

Włosy z niedoborem protein będą się kruszyć, łamać i rozdwajać. Będą oklapnięte, bez objętości, ale przy tym mogą się puszyć. Z kolei włosy z dużą ilością protein będą szorstkie w dotyku, spuszone i także tutaj końcówki będą się kruszyć.

Na co patrzeć na opakowaniach?

Proteiny znajdują się w takich składnikach kosmetyków jak: proteiny mleka (również hydrolizowane), keratyna, białko soi, proteiny pszenicy (również hydrolizowane), kolagen, jedwab (również hydrolizowany), amino acid. W kosmetykach wegańskich zawsze znajdziemy te opcje roślinne.

Emolienty

Czym są emolienty?

Emolienty to preparaty, które bardzo często można znaleźć w kosmetykach ze względu na ich właściwości regeneracyjne i ochronne.

Jak działają emolienty?

Działają przede wszystkim nawilżająco i natłuszczająco. Tworzą na powierzchni włosa warstwę zabezpieczającą przed uszkodzeniami i utratą wody oraz chronią przed promieniowaniem UV. Sprawiają, że włosy są gładkie, miękkie i lśniące.

Niedobór a nadmiar

Jeżeli brakuje emolientów włosy są przesuszone, szorstkie i matowe. Mogą, i często będą, przypominać siano. Natomiast przy za dużej ilości, włosy będą oklapnięte i przeciążone.

Na co patrzeć na opakowaniach?

Szukając emolientów wśród składników kosmetyków zwrócimy szczególną uwagę na: olej arganowy, parafina, silikony, inne naturalne oleje, masło shea, oliwa z oliwek, masło jojoba,, oleje mineralne.

Humektanty

Czym są humektanty?

Humektanty absorbują wodę i są uważane za nawilżacze. Mają zdolność wspierania zbierania z wody z powietrza.

Jak działają humektanty?

Działają przede wszystkim nawilżająco. Mają właściwości pochłaniania i wiązania cząsteczek wody.

Niedobór a nadmiar

Niedobór powoduje wysuszenie, oklapnięcie oraz matowy wygląd. Nadmiar humektantów może powodować plątanie i filcowanie się włosów czy też puszenie.

Na co patrzeć na opakowaniach?

Na opakowaniach zwróć uwagę na takie składniki jak: gliceryna, miód, pantenol, miód, lecytyna, sorbitol, fruktoza, glikol propylenowy, aloes, mocznik, nektar z agawy, sodium PCA, kwas hialuronowy.

Jak widać zrównoważona równowaga PEH jest ważna, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Za mała lub za duża ilość któregoś składnika będzie niekorzystnie działała na włosy. Znaczenie w doborze ma także rodzaj i porowatość włosów. Pamiętaj, że różne włosy będą potrzebowały różnych ilości poszczególnych składników, żeby utrzymać równowagę PEH.

Przeczytaj również