Wypadanie włosów to bardzo złożony problem, którego podłoże bywa ciężkie do zlokalizowania. Fizjologiczną normą jest wypadanie ok. 50-100 włosów dziennie, ale chwilowe gubienie ich większej ilości nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem. Dzieje się tak często w momentach wzmożonego stresu oraz przyjmowania niektórych leków lub używek. Choć wiele osób niepokoi aspekt wizualny, jest on przede wszystkim sygnałem od organizmu, że warto lepiej mu się przyjrzeć. Żeby nasze włosy były gęste i zdrowe, musimy zadbać o kilka kwestii: prawidłową podaż witamin, minerałów, białek i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiednie nawodnienie, uregulowanie snu i wyeliminowanie lub obniżenie stresu w życiu. Jeśli pomimo zadbania o powyższe aspekty wzmożone wypadanie włosów nie ustaje, warto przyjrzeć się gospodarce hormonalnej. Niedobory lub nadmiary hormonów mogą bowiem wywoływać wypadanie włosów. Badania hormonalne warto skonsultować z lekarzem, który wskaże też odpowiednią drogę leczenia. Jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów i jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów?
Hormony żeńskie a wypadanie włosów
Czy estrogeny wpływają na włosy?
Nadmierne wypadanie włosów może być powiązane z estrogenami. Ich niedobór sprawia, że włos zostaje zatrzymany jeszcze w fazie wzrostu. Produkcja estrogenów odbywa się w jajnikach, nadnerczach oraz komórkach tkanki tłuszczowej. Jakiekolwiek odchylenia od normy mogą powodować między innymi zaburzenia pracy układu rozrodczego. Warto jednak pamiętać, że poziom estrogenu jest zależny od dnia cyklu, dlatego zbadanie go należy skonsultować z lekarzem.
Progesteron a włosy?
Niski poziom progesteronu również może być sygnałem alarmowym i możliwym powodem nadmiernego wypadania włosów. Progesteron powstaje w ciałku żółtym, w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego oraz w trakcie ciąży. Wraz z estrogenem pełni najważniejszą rolę w układzie hormonalnym kobiet. Niski poziom progesteronu może wywoływać zwiększenie poziomu estrogenu.
Przyczyną wypadania włosów jest również nadmiar męskich hormonów z grupy testosteronu – androgenów
Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów? Zdecydowanie Androgeny
Androgeny to tzw. męskie hormony płciowe, ale ich obecność w organizmie kobiety jest naturalna i niezbędna dla zdrowia. Ich nadmiar jest jednak problematyczny, nie tylko dla włosów. Poprzez przekształcenie w mieszku włosowym do DHT (dihydrotestosteron), testosteron mocno osłabia włosy i powoduje ich wypadanie. Istnieje również możliwość nadreaktywności receptorów dla androgenów, kiedy prawidłowe stężenie androgenów będzie przez organizm odczuwane negatywnie.
Lista hormonów, które mogą mieć wpływ na wypadanie włosów u kobiet:
- Testosteron – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- Estrogeny – niedobór może powodować wypadanie włosów.
- Progesteron – niedobór może powodować wypadanie włosów.
- T3 (trójjodotyronina) – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- T4 – (tyroksyna) – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- TSH – niedobór może powodować wypadanie włosów.
- Prolaktyna – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- Kortyzol – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- Insulina – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- Hormon wzrostu (GH) – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- Androgen – androstendion – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
- Androgen DHEA-S – nadmiar może powodować wypadanie włosów.
Wypadające włosy a hormony – jak sobie poradzić?
Każda dysproporcja hormonalna, której powodem będzie brak lub osłabienie owulacji, może powodować przerzedzenie włosów. Pamiętajmy, że normy laboratoryjne są dość ogólne, dlatego wszystkie wyniki badań trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem endokrynologiem, który przy diagnozie weźmie pod uwagę również inne objawy zauważone w organizmie.
Jeśli mamy do czynienia ze zdiagnozowanym łysieniem androgenowym, jego całkowite zahamowanie ma największe powodzenie na bardzo wczesnym etapie. Istnieją sposoby na jego opóźnienie, m.in. poprzez terapię medyczną lub farmakologiczną. Pierwszy sposób obejmuje przede wszystkim zabiegi trychologiczne, np. mezoterapię osoczem bogatopłytkowym czy mezoterapię peptydami. Zabiegi trychologiczne można wzmacniać domowymi kuracjami wspierającymi włosy. Dobrym przykładem jest seria produktów “Gęste Włosy” II generacji marki Bioelixire, których skład został opracowany we współpracy z lekarzami nauk medycznych i trychologami. W formule kuracji znajdują się składniki aktywne o udowodnionym działaniu wzmacniającym cebulki włosów i hamujących nadmierne wypadanie. Seria składa się z czterech produktów, umożliwiających przeprowadzenie holistycznej kuracji zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz organizmu:
- Szampon na porost włosów Bioelixire Gęste Włosy – to produkt wegański, wolny od SLS oraz parabenów. Pomoże zadbać o Twoje włosy i skórę głowy. W skład szamponu wchodzą m.in. biobambus i algi morski, dzięki którym produkt przeciwdziała wypadaniu kosmyków, łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia strukturę włosów;
- Odżywka na porost włosów Bioelixire Gęste Włosy – wegański preparat zawierający wyciągi ze składników pochodzenia roślinnego, które pobudzają meszki włosowe. Odżywka działa antystatycznie, poprawia kondycję włosów oraz wygładza pasma na całej długości. Zwiększa objętość i zapobiega przetłuszczaniu. Najlepiej działa w połączeniu z innymi produktami z serii Gęste Włosy;
- Wcierka stymulująca Bioelixire Gęste Włosy – zawiera aż 98% składników pochodzenia naturalnego. Stymuluje porost, zagęszcza i odżywia włosy oraz hamuje ich wypadanie, a dodatkowo pozytywnie wpływa na skórę głowy. Wcierka nie zawiera parabenów ani silikonów, a zawarte w niej substancje zostały przetestowane klinicznie w badaniach in vivo (w żywym organizmie) oraz in vitro (poza żywym organizmem);
Suplement diety Bioelixire Gęste Włosy – doustny suplement w formie syropu, w którego składzie znajdują się m.in. odżywczy agrest indyjski (amla), biotyna, l-cysteina i cynk. Może być stosowany przez osoby z hiperglikemią, hipercholesterolemią, hiperlipidemią, diabetyków, wegan oraz wszystkich osób, które dbają o zrównoważony styl życia i chcą wspomóc organizm wysokiej jakości suplementacją.