Wygląd włosów jest odzwierciedleniem stanu całego organizmu. Jeśli zaczynają wypadać, są słabe, łamliwe, a na głowie pojawiają się wyraźne przerzedzenia, może być to objaw poważnych niedoborów – bardzo często oznacza awitaminozę. Dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości konkretnych witamin powoduje zaburzenia metabolizmu, pogorszenie stanu zdrowia, a także szybciej postępujące starzenie. Czego brakuje, gdy wypadają włosy? Sprawdź, jakich witamin potrzebuje Twój organizm, by były one mocne, zdrowe i gęste!
Na czym polega działanie witamin na włosy?
Witaminy, czyli organiczne związki chemiczne, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, są również niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów oraz utrzymywania ich dobrej kondycji. Przede wszystkim:
- odżywiają cebulki włosowe,
- przyśpieszają porost,
- dbają o odpowiedni przebieg cyklu włosowego,
- normalizują produkcję sebum,
- odpowiadają za krążenie skóry głowy,
- pomagają zwalczać wolne rodniki, które przyśpieszają procesy starzenia i przyczyniają się częściowo do występowania łysienia androgenowego,
- poprawiają wchłanianie określonych pierwiastków odpowiedzialnych za wyrastanie nowych włosów i długość trwania poszczególnych faz cyklu włosowego.
Witaminy dostarczane są do organizmu wraz z pożywieniem. Aby odżywić włosy, możesz również stosować je zewnętrznie, korzystając z odpowiednich kosmetyków. Zatem jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?
Wypadają mi włosy! Jakich witamin mi brakuje?
Wypadanie włosów może być objawem niedoboru wielu różnych mikroelementów. Podstawą stwierdzenia, jakie witaminy na włosy suplementować, powinno być przeprowadzenie szczegółowych badań krwi zaleconych przez lekarza – dermatologa lub trychologa. Pamiętaj, że bezrefleksyjne przyjmowanie suplementów z witaminami bez konsultacji ze specjalistą może być powodem przedawkowania, a ich nadmiar szkodzi tak samo jak niedobór! Najbezpieczniejszym wyjściem jest sięganie po specjalne suplementy opracowane po to, by hamować wypadanie włosów, takie jak syrop „Gęste Włosy”. Zawierają one optymalną dawkę składników odżywczych, a przy tym są bezpieczne dla zdrowia. Brak jakich witamin najczęściej może powodować problemy związane z łysieniem?
Witamina A
Witamina A, która z pożywienia trafia do organizmu w postaci retinolu lub beta-karotenu będącego jej prekursorem, jest niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji włosów. Jej niedobór objawia się łamliwością, przesuszaniem się lub przetłuszczaniem pasm, a także kruszeniem się końcówek i łuszczeniem się skóry. Osłabienie włosów i problemy skórne mogą z kolei prowadzić do łysienia. Dlaczego tak się dzieje?
Witamina A odpowiada za metabolizm zrogowaciałych komórek włosa, a dokładniej: jego macierzy, a także rogowych komórek na skórze głowy (tych występujących w nabłonku). Mówiąc prościej, jest im niezbędna do wzrostu, co w przypadku włosów, które uznaje się za najszybciej rozrastająca się tkankę w organizmie człowieka, jest kluczową rolą. Chroni pasma przed działaniem promieni UV, uelastycznia je i wzmacnia. Pomaga również regulować pracę gruczołów łojowych i odpowiada za właściwą ilość sebum, które zabezpiecza włosy i skalp przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jej niewłaściwy poziom w organizmie może powodować zarówno nadmierną suchość skóry, jak i łojotok.
Źródłami retinolu i beta-karotenu w diecie są przede wszystkim:
Produkty spożywcze | Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie |
produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, masło, mleko, sery, tran, tłuste mięso i ryby, podroby, wątróbka, warzywa i owoce: dynia, marchew, jarmuż, bataty, szpinak, natka pietruszki, brzoskwinie. | olejki: z czarnuszki, arganowy, konopny, z baobabu, awokado, lniany, z pestek moreli, z kiełków pszenicy, z makadamii, z kamelii,jedwab,masło z orzechów Shea, murumuru i mango, wyciąg z krwawnika pospolitego, żel aloesowy. |
Warto pamiętać, że nadmiar witaminy A także jest szkodliwy i może powodować zaburzenia funkcjonowania organizmu oraz wypadanie włosów.
Witamina C
Za piękny i zdrowy wygląd włosów odpowiada również witamina C (kwas askorbinowy). Jeśli brakuje jej w organizmie, stają się one kruche, matowe i słabe, a cebulki włosowe nie mogą funkcjonować prawidłowo, co prowadzi do łysienia. Wynika to z jej szerokiego wpływu na wiele aspektów funkcjonowania organizmu.
Przede wszystkim jest niezbędna do produkcji kolagenu, białka będącego jednym z podstawowych budulców włosa, odpowiedzialnego za elastyczność i sprężystość pasm, a także ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie skóry głowy, dzięki czemu cebulki włosowe mogą funkcjonować prawidłowo i dociera do nich odpowiednia ilość składników odżywczych.
Na koniec warto dodać, że witamina C znacznie poprawia wchłanianie żelaza – jego niedobór skutkuje zaburzeniami pracy mieszków włosowych, co objawia się gwałtownym skróceniem fazy anagenu w cyklu włosowym, przyśpieszenie telogenu i wypadanie włosów. Badania naukowe dowodzą również, że dzięki działaniu antyoksydacyjnemu witamina C może wspomagać leczenie łysienia androgenowego, w którym oprócz hormonu DHT na wypadanie włosów wpływają wolne rodniki.
Źródłami witaminy C są przede wszystkim:
Produkty spożywcze | Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie |
owoce: cytrusy, kiwi, czarna porzeczka, dzika róża,warzywa: natka pietruszki, pomidory, papryka, brokuły, brukselka kalafior, kiszonki. | wyciąg z: agrestu indyjskiego, bambusa; algi morskie; olejki: rycynowy, konopny, z czarnuszki, z pestek dyni. |
Przedawkowanie witaminy C niesie ze sobą bardzo negatywne skutki – może skutkować wystąpieniem wysypki skórnej, również na skórze głowy, co wpływa negatywnie na stan włosów, a także powodować na powstawanie większej ilości wolnych rodników, czyli zaostrzać przebieg łysienia androgenowego.
Witamina E
Włosy wypadają, jeśli są zniszczone, łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym i nie mają odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także narażone są na działanie wolnych rodników – takie właśnie są skutki niedoboru witaminy E (tokoferolu) w organizmie. Jest ona bardzo silnym antyoksydantem, który spowalnia procesy starzenia się komórek, a co za tym idzie, zapobiega ich przedwczesnemu obumieraniu, co jest bardzo istotne nie tylko w przypadku samych włosów, ale przede wszystkim mieszków włosowych. Dodatkowo tokoferol poprawia krążenie krwi skóry głowy, wpływa na kondycję cebulek oraz pasm i sprawia, że cykl włosowy przebiega prawidłowo. Łagodzi też stany zapalne i podrażnienia skalpu, które mogłyby prowadzić do łysienia.
Źródłami witaminy E są przede wszystkim:
Produkty spożywcze | Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie |
orzechy i nasiona: słonecznik, pestki dyni, migdały, sezam, orzechy włoskie, oliwki, produkty pełnoziarniste: pieczywo i makarony oraz kasze, warzywa: szpinak, awokado, jarmuż, marchewka, owoce: maliny, jeżyny, jagody. | Olejki: z pestek winogron, arganowy, awokado, kokosowy, lniany, z otrębów ryżowych, z pestek moreli, z kiełków pszenicy, z makadamii, z kamelii,algi morskie,masło murumuru, z orzechów Shea i mango, żel aloesowy. |
Witamina D
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kairze oraz przez tureckich i japońskich uczonych wykazały, że niedobory witaminy D mają bezpośredni związek z łysieniem telogenowym u kobiet oraz łysieniem plackowatym u mężczyzn. Odpowiada ona m.in. za regulowanie prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych, których ujście znajduje się w mieszkach włosowych. Ma również wpływ na wzrost oraz wypadanie włosów, czyli odpowiedni przebieg cyklu włosowego – dowiedziono, że pełni ważną rolę w inicjowaniu anagenu.
Przeprowadzono nawet eksperymenty, w których dzięki podawaniu witaminy D udało się doprowadzić do powstania nowych mieszków włosowych i wyraźnie przyspieszyć porost nowych włosów. Jej niedobory prowadzą natomiast do ich wypadania oraz znacznego pogorszenia się stanu skóry, co również może mieć wpływ na łysienie.
Do syntezy witaminy D w skórze niezbędne jest przede wszystkim słońce. Jej innymi źródłami są przede wszystkim:
Produkty spożywcze | Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie |
nabiał: jaja, mleko i sery; ryby: sardynki, węgorz, śledź, łosoś, dorsz, makrela,wątróbka,oleje roślinne. | olejki: konopny, z baobabu, z pestek winogron, awokado, z pestek dyni, z kiełków pszenicy,oliwa z oliwek,wyciąg z bambusa. |
Witamina H (biotyna)
Witamina H (B7), czyli inaczej biotyna lub koenzym R, to jedna z witamin o bardzo wszechstronnym działaniu – odpowiada nie tylko za prawidłowy porost włosów, ale również ich wygląd, ponieważ opóźnia procesy siwienia. Dostarcza siarkę do komórek włosa, a ta z kolei jest niezbędna do powstawania keratyny – jego podstawowego budulca. Dobrze wpływa na ukrwienie skalpu, a co za tym idzie, również cebulek włosowych, dzięki czemu są one odpowiednio odżywione i mogą funkcjonować prawidłowo. Witamina H ma też właściwości hamujące nadmierną produkcję sebum.
Niedobory biotyny objawiają się łysieniem oraz towarzyszącym mu często łojotokowym zapaleniem skóry. Brak odpowiedniej ilości witaminy H w organizmie sprawia, że do mieszków włosowych nie są dostarczane w odpowiednich dawkach składniki odżywcze: inne witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe, zaburzony zostaje także metabolizm tłuszczów.
Źródłami biotyny są przede wszystkim:
Produkty spożywcze | Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie |
mięso, podroby i ryby,orzechy, soja, otręby, drożdże piwne, warzywa i owoce: szpinak, kalafior, botwinka, jagody, banany,mleko i przetwory mleczne. | olejki: z czarnuszki, awokado,jedwab,algi morskie. |
Witamina PP (niacyna)
Niacyna, czyli witamina B3, musi być dostarczana wraz z jedzeniem, ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie jej wytworzyć. Jej zbyt niski poziom może skutkować łysieniem oraz łojotokiem i łupieżem. Dlaczego jest tak ważna dla prawidłowego wzrostu włosów? Przede wszystkim bierze udział w różnego typu przemianach metabolicznych, w których uwalniana jest energia – również ta potrzebna do tego, aby włos rósł w odpowiednim tempie. Dzięki niej jego łodyga kształtuje się we właściwy sposób. Hamuje ona również nadmierne wydzielanie łoju, dzięki czemu pomaga dbać o zdrowie i dobrą kondycję skóry głowy.
Źródłami niacyny są przede wszystkim:
Produkty spożywcze | Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie |
Mięso drobiowe i wieprzowe, ryby,orzechy, migdały, otręby pszenne, ziemniaki, rośliny strączkowe,drożdże. | Olejki: słonecznikowy, z pestek dyni, lniany, z kiełków pszenicy. |
Jak dostarczyć włosom witamin? Zadbaj o dietę i właściwą pielęgnację!
Na kondycję i porost włosów wpływ mają właściwie wszystkie witaminy, które dostarcza się organizmowi wraz z pożywieniem – nie tylko te wymienione wyżej, ale również K, F i wiele z grupy B (np. B5, B12, B2). Zazwyczaj, aby zadbać o ich prawidłowy poziom, wystarczy zbilansowana dieta. Aby zapobiec wypadaniu włosów, warto stosować również naturalne olejki, sera i kosmetyki bazujące na wyciągach roślinnych, które zawierają witaminy w łatwo przyswajalnej formie – w ten sposób zatroszczysz się o swoją fryzurę nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz. Piękne i gęste włosy są odzwierciedleniem równowagi panującej w organizmie!