Łysienie androgenowe może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Hormony płciowe mają ogromny wpływ na cały organizm, a jednym z sygnałów zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej jest właśnie nadmierne wypadanie włosów. Kiedy i w jaki sposób powinniśmy zacząć temu przeciwdziałać i jak powstrzymać łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe typu kobiecego
Łysienie androgenowe typu kobiecego powstaje w wyniku zwiększenia wrażliwości mieszków włosowych na DHT (dihydrotestosteron) – aktywną formę testosteronu. Może ona być wynikiem genów lub pojawić się na skutek problemów hormonalnych. Następuje wówczas zmiana w cyklu życia włosa, która prowadzi do procesu miniaturyzacji – włos staje się osłabiony i w konsekwencji wypada. Testosteron przekształcony w mieszku włosowym do DHT osłabia włosy i powoduje ich wypadanie, ale zdarzają się również sytuacje łysienia androgenowego pomimo prawidłowych stężeń androgenów we krwi. Nadmierne wypadanie włosów może być sygnałem problemów z nieodpowiednią ilością androgenów w organizmie, co często stanowi objaw poważniejszych zaburzeń. Jeśli zauważamy duże ilości włosów na szczotce, poduszce czy pod prysznicem i mamy wrażenie, że gubimy je “garściami”, może to być sygnał, że wystąpiło u nas łysienie androgenowe. Objawy zwykle pojawiają się bardzo szybko i łatwo zauważyć utratę włosów w konkretnych miejscach głowy. Ciężko dokładnie stwierdzić, ile wypada włosów przy łysieniu androgenowym, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Normalne, fizjologiczne wypadanie włosów powinno jednak mieścić się w przedziale między 50 a 100 włosów dziennie, a każde długotrwałe odstępstwo od normy powinno stanowić powód do wizyty u lekarza. Kolejnym sygnałem, że dotknęło nas androgeniczne łysienie, jest przerzedzanie fryzury w takich miejscach, jak czoło, skronie oraz korona głowy. To tam mieszki włosowe są najbardziej podatne na działanie DHT. Proces łysienia androgenowego kobiecego określa się w stopniach skali Ludwiga:
- Stopień I – przerzedzenie włosów na czubku głowy.
- Stopień II – szersze przerzedzenie włosów, jednak z zachowaniem gęstości jak w stopniu pierwszym.
- Stopień III – utrata włosów w centralnej części głowy.
Łysienie androgenowe u kobiet – objawy
Choć androgeny to tzw. męskie hormony płciowe, ich obecność w organizmach kobiet jest naturalna i niezbędna dla prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak przekroczą one ustaloną normę, zmianie ulega funkcjonowanie całej gospodarki hormonalnej, co przekłada się nie tylko na aspekty wizualne, ale przede wszystkim może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy całego organizmu, a w konsekwencji do wielu chorób. Problem łysienia androgenowego jest dość skomplikowany ze względu na mnogość odpowiedzialnych za to czynników: mogą to być geny, indywidualna reakcja organizmu na DHT, styl życia, czynniki środowiskowe, ciąża, poród, farmakologia lub towarzyszące zaburzeniom hormonalnym choroby.
Łysienie androgenowe u kobiet – leczenie
Kluczowe dla diagnozy jest określenie dokładnych powodów przerzedzania fryzury. Dlatego pierwszym krokiem powinien być kontakt z trychologiem i/lub lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania i skieruje nas do endokrynologa. To właśnie lekarz tej specjalizacji na podstawie indywidualnych wyników, może określić łysienie androgenowe u kobiet. Objawy nie zawsze muszą bowiem potwierdzać nasze przypuszczenia. Niezbędne badania będą obejmować oznaczenie poziomu testosteronu, TSH, FT3, FT4 i anty-TPO, ferrytyny, żelaza, OB, CRP, białka, glukozy, insuliny i innych według uznania lekarza. Warto wykluczyć również niedobory witamin. Mogą one przyczyniać się do wypadania włosów, które nie zawsze oznacza łysienie androgenowe. Leczenie zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej nie należy do najprostszych. Pierwszym krokiem będzie jednak postawienie przez lekarza trafnej diagnozy i dobranie odpowiednich leków, które pomogą wyrównać poziomy hormonów. W większości przypadków niezbędne będzie także wprowadzenie do codziennej rutyny zdrowych nawyków: od diety, po ćwiczenia czy ograniczenie używek. Łysienie androgenowe u kobiet może mieć podłoże związane z chorobami układu rozrodczego (np. PCOS – zespół policystycznych jajników), cukrzycą, zespołem Cushinga, a nawet otyłością. Dlatego tak ważne jest, aby nie diagnozować się samodzielnie lub korzystając z dostępnych w internecie źródeł. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i dopóki lekarz nie będzie mógł zweryfikować indywidualnych wyników badań, wszelkie dostępne strony internetowe czy fora mogą stanowić jedynie wskazówkę, że może dotyczyć nas łysienie androgenowe. Leczenie jest w dużej mierze zależne od konkretnej przyczyny dolegliwości, występowania chorób przewlekłych, aktualnego stanu organizmu, trybu życia czy przyjmowanych leków. Nie każdy problem z przerzedzeniem fryzury musi oznaczać androgenowe wypadanie włosów. Objawy, leczenie i niezbędne do diagnozy badania muszą zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą.
Jak powstrzymać łysienie androgenowe? Leczenie androgenowego wypadania włosów należy rozpocząć od dokładnego zbadania stanu organizmu. Przy problemach hormonów płciowych kluczowe jest wyrównanie ich poziomu, za pomocą anty-androgenów i środków o charakterze inhibitorów enzymu 5-alfa-reduktazy. Nie bez znaczenia jest również dieta bogata witaminy A, C, E i z grupy B, składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, miedź, potas oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6, omega-9), potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Przepisanie diety stworzonej w oparciu o indywidualne potrzeby i stan zdrowia najlepiej zlecić specjaliście, a każda suplementacja powinna zostać wcześniej skonsultowana z lekarzem prowadzącym, szczególnie w trakcie leczenia przy użyciu środków farmakologicznych.
Produkty działające bezpośrednio na skórę głowy są kolejnym sprzymierzeńcem, gdy lekarz stwierdzi u nas łysienie androgenowe typu kobiecego. Choć nie zastąpią środków medycznych, mogą okazać się niezwykle pomocne do zahamowania lub spowolnienia objawów. Dobrze zatem przyjrzeć się stosowanym produktom do pielęgnacji włosów. Na rynku znajduje się wiele produktów, których działanie jest nakierowane na ich zagęszczenie i stymulowanie cebulek do szybszego wzrostu. Takie kosmetyki powinny dostarczać skoncentrowaną dawkę wysokiej jakości składników aktywnych, o potwierdzonym działaniu w interesującym nas obszarze pielęgnacji – w tym przypadku są to m.in. agrest indyjski (amla), biotyna, sfiningaina, kofeina, chmiel, witamina E, L-cysteina, cynk, olej z pestek winogron, roślinne proteiny, biobambus, skrzyp polny, rdest ptasi czy algi morskie. Wszystkie z nich znajdują się w profesjonalnej serii do włosów Bioélixire Gęste Włosy II generacji, obejmującej cztery produkty, opracowane we współpracy z lekarzami i trychologami. Jej skład został stworzony w oparciu o badania naukowe i pozytywnie zaopiniowany przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a skuteczność linii potwierdza szerokie grono użytkowników i użytkowniczek, które zmagały lub zmagają się z problemem wypadania włosów. Bioélixire Gęste Włosy drugiej generacji to działające zewnętrznie szampon, odżywka i wcierka do skóry głowy oraz suplement diety w postaci syropu, który wspomaga porost włosów od środka i przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji organizmu.
Łysienie androgenowe męskie
Geneza męskiego łysienia jest identyczna jak w przypadku kobiet, choć częściej wynika z uwarunkowań genetycznych. Nadwrażliwość mieszków w określonych partiach głowy na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron – dotyka większej ilość mężczyzn niż kobiet. DHT oddziałuje negatywnie na wzrost włosów, w efekcie prowadząc do ich zanikania. Wypadanie włosów mogą intensyfikować przewlekły stres, używki czy niezdrowy tryb życia. Warto pamiętać, że androgeniczne łysienie ma charakter postępujący, dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć kurację nakierowaną na pozbycie się problemu, poprzez konsultacje lekarskie i zmiany w trybie życia. Powody tego problemu mogą być różne w zależności od indywidualnego stanu organizmu, dlatego to, co na łysienie androgenowe pomaga innym, niekoniecznie sprawdzi się u nas. To, ile wypada włosów przy łysieniu androgenowym także będzie różne wśród zmagających się z nim osób, ponieważ zależy nie tylko od od poziomu hormonów, ale również od wielu innych czynników.
Łysienie androgenowe męskie – objawy
Wypadanie włosów na tle androgenowym pojawia się najczęściej pomiędzy 20, a 40 rokiem życia i przyjmuje formę ich wzmożonego przerzedzania w okolicach czoła, skroni (tzw. zakola) oraz na czubku głowy. Z czasem wypadanie jest coraz bardziej widoczne, gdyż zaczyna rozprzestrzeniać się na całej głowie, prowadząc do łysienia. Łysieniem nazywamy sytuację, w której utrata włosów oscyluje w granicach ok. 30% i postępuje poprzez przesuwanie się linii włosów od czoła w kierunku centralnej części głowy. Choć wiele czynników może wskazywać na androgenowe wypadanie włosów, objawy, leczenie i inne dodatkowe informacje na temat stanu naszego zdrowia najlepiej skontaktować ze specjalistą. Bez względu na podejrzenia (nawet te potwierdzone w internetowych źródłach), poprawne leczenie androgenowego wypadania włosów zleci dopiero lekarz.
Według skali Norwood-Hamilton łysienie składa się z siedmiu etapów:
- Etap 1: na tym etapie nie stwierdza się znacznej utraty włosów, dlatego łatwo nie zauważyć, kiedy zaczyna się problem.
- Etap 2: linia włosów ulega delikatnemu cofnięciu – powstają niewielkie zakola.
- Etap 3: Wczesna faza łysiny. Zauważalne jest zwiększenie zakol, których kształt może przypominać litery M, U lub V.
- Etap 4: Następuje dalsze cofanie się linii włosów. W miejscu korony głowy zauważalna jest widoczna utrata włosów.
- Etap 5: Linia włosów dalej się cofa, a zakola stają się bardziej widoczne. Włosy w centralnej części stają się rzadkie, a pasmo oddzielające przód od czubka głowy zauważalnie maleje.
- Etap 6: Łysina obejmuje już spory obszar głowy. Nie zauważamy już pasma oddzielającego koronę głowy od zakoli.
- Etap 7: Linia włosów obejmuje część potyliczną – jest to końcowa faza łysienia.
Łysienie androgenowe męskie – leczenie
Jeśli problem z wypadaniem włosów wydaje się złożony, nie warto skupiać się na tym, co na łysienie androgenowe jest aktualnie polecane w Internecie. Nie każda porada sprawdzi się u wszystkich i zdecydowanie lepiej zaufać w tej kwestii specjalistom. Dostępne sposoby i wskazówki można oczywiście włączyć dodatkowo do kuracji nakierowanej na problem, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, który zdiagnozował u nas łysienie androgenowe męskie. Leczenie nakierowane na zahamowanie lub odwrócenie tego problemu może być czasochłonne i/lub problematyczne, dlatego wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Zwłaszcza, kiedy decydujemy się na leczenie silniejszymi lekami, które mogą wpływać na inne obszary naszego zdrowia. Do postawienia diagnozy niezbędne będzie wykonanie zleconych przez specjalistę badań. Dodatkowym środkiem diagnostycznym może być również wykonana przez trychologa trichoskopia, która pozwala potwierdzić łysienie androgenowe męskie. Leczenie musi jednak zostać skonsultowane z lekarzem endokrynologiem. Należy pamiętać, że wypadanie włosów na tle androgenowym jest wyłącznie objawem problemu, a nie jego skutkiem.
Jak zahamować łysienie androgenowe? Wygranie tej walki może wymagać bitew na wielu frontach. Warto zastanowić się nad swoim stylem życia, aktualną dietą oraz produktami do pielęgnacji włosów, które stosujemy na co dzień. Żeby wpłynąć na zdrową kondycję włosów ważne jest zarówno leczenie istniejących problemów, jak i dbanie o wszystkie powyższe aspekty. Dla aktywnego wzrostu i dobrej kondycji skóry głowy oraz włosów niezbędne są witaminy A, C, E i z grupy B, a także żelazo, cynk, miedź, potas, fosfor, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i białka, dostarczane zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Aby skutecznie zadbać o odpowiednią pielęgnację i wzmocnić kosmyki, warto sięgnąć po produkty Bioélixire Gęste Włosy drugiej generacji, stworzone w oparciu o działanie agrestu indyjskiego oraz postbiotyku na bazie skrzypu polnego i rdestu ptasiego. Łysienie androgenowe nie jest proste do pokonania, dlatego im szybciej udamy się do specjalisty, tym większe będą szanse na całkowite zahamowanie lub znaczne spowolnienie wypadania włosów.