przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Kobiety bardzo często zmagają się z problemem włosów wypadających. Dla kobiety łysienie, przerzedzenie lub utrudniony odrost włosów to ogromny problem i stres. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest:

– Łysienie androgenowe (AGA, androgenetic alopecia), czyli stopniowa utrata włosów najczęściej od zakoli. To najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn. Należy zaznaczyć, że problem ten narasta z wiekiem i dotyczy aż 30-40% populacji kobiet po 50 roku życia. Podstawowym procesem zachodzącym w obrębie mieszków włosowych jest postępująca miniaturyzacja i stopniowe przekształcanie się zdrowych, długich włosów w tzw. włosy meszkowe. Skutkiem tego jest postępujące ścieńczenie i przerzedzenie włosów.
– Łysienie telogenowe (TE, telogen effluvium), które często zaczyna się dość nagle i może prowadzić do rozległego przerzedzenia włosów. Przyczyną jest stres metaboliczny, hormonalny lub wywołany lekami. Są trzy główne odmiany: ostre, przewlekłe, przewlekłe rozlane. Najczęstsze przyczyny łysienia telogenowego: choroby przebiegające z gorączką, choroby wirusowe i bakteryjne, niedobory pokarmowe (np. cynku, żelaza, biotyny, kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B), niedożywienie, stres psychiczny, wstrząs pourazowy lub operacyjny, nadczynność i niedoczynność tarczycy, guzy (jajników, przysadki i nadnerczy), choroby nowotworowe, choroby tkani łącznej, zespól złego wchłaniania, choroby skóry, metale ciężkie (ołów, rtęć, selen, tal, arsen).