Strączkujące się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

Aktualności

Strączkujące się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

Co to znaczy, że włosy się “strączkują”? Strączkowanie się włosów to zbijanie kosmyków w mało estetyczne pasma, co dotyka w szczególności posiadaczki włosów cienkich i niskoporowatych. Istnieje kilka okoliczności, które mogą wywoływać taki efekt: nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zaburzenie równowagi PEH, źle wykonywana sylizacja, niedokładne oczyszczanie włosów i skalpu – to wszystko może wywoływać strączkowanie włosów. Przyczyny problemu mogą być różne, ale w każdym wypadku walkę z nim warto rozpocząć od gruntownego przyjrzenia się swoim nawykom pielęgnacyjnym.

Strączkowanie włosów – przyczyny

  1. Nieprawidłowa pielęgnacja

Zlepianie się pasm włosów może być wynikiem źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także niedokładnego oczyszczania kosmyków i skalpu. Jeżeli masz trudności z dokładnym myciem, koniecznie wypróbuj rozcieńczony szampon. Będzie on łagodniejszy, ale zachowa swoje właściwości pieniące i oczyszczające. Prawidłowo dopasowana pielęgnacja zmniejszy prawdopodobieństwo zbijania się pasm, dlatego warto zadbać o odpowiednie dobranie produktów, dopasowanych do typu włosów oraz potrzeb skóry głowy, a także pozbawionych szkodliwych składników lub silnych detergentów, takich jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA), Triethanolamine (TEA), PEG (Glikol Polietylenowy) i PPG (Glikol Polipropylenowy). 

  1. Strączkowanie włosów – PEH

PEH to proteiny, emolienty i humektanty. Równowaga pomiędzy tymi składnikami musi być odpowiednia, by skutecznie chronić strukturę włosów i zapewniać im zdrowy wygląd. Nagromadzenie cięższych substancji w używanych produktach może prowadzić do przeciążania, wywołującego strączkowanie włosów. PEH to niezwykle ważny wskaźnik w pielęgnacji, ponieważ odpowiedni balans między proteinami, humektantami i emolientami sprawia, że włosy stają się odżywione, nawilżone, bardziej sypkie i gładkie. W celu zachowania równowagi między tymi substancjami ważna jest również ilość nakładanych produktów – zbyt duża porcja może wpływać negatywnie na włosy i przyczyniać się do zapychania gruczołów łojowych, przetłuszczania skóry głowy czy nadmiernego oklapnięcia fryzury.

  1. Nieprawidłowa stylizacja

Strączkowanie się włosów może być wynikiem pozostawiania ich do naturalnego wyschnięcia lub nieprawidłowo przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich. Przed przystąpieniem do stylizacji włosy warto zabezpieczyć specjalnym produktem termoochronnym lub serum dopasowanym do potrzeb Twoich włosów. Podczas korzystania z suszarki pamiętaj o używaniu chłodniejszego powietrza i upewnij się, że twoje urządzenie posiada jonizację. Na koniec dobrze rozczesz każde pasmo, unikając szczotek i grzebieni wykonanych ze sztucznego tworzywa. Produkty do stylizacji nie powinny zawierać obciążających włosy składników, ani silnych substancji wywołujących podrażnienia skalpu.

Strączkowanie włosów kręconych

Strączkowanie włosów kręconych może dotyczyć zarówno właścicielek gęstego skrętu, jak i delikatnie zarysowanych fal. W obu przypadkach warto stosować metodę “curly girl”, polegającą na wyeliminowaniu z pielęgnacji produktów zawierających silne detergenty, a także silikony i inne substancje tworzące wokół włosa ochronną otoczkę, które mogą one obciążać włosy. Świetnie sprawdzi się regularne olejowanie pasm włosów, które przywróci im odpowiednią kondycję, odżywienie i gładkość. Ugniatanie to natomiast świetna metoda na strączkowanie się włosów kręconych po myciu i stylizacji.

Sposoby na strączkujące włosy

Jak zwalczyć problem strączkowania się włosów? Najprostszym sposobem będzie częste czesanie, najlepiej przy użyciu szczotki lub grzebienia z naturalnego materiału, omijając skalp. Fizyczne rozdzielenie kosmyków pomoże utrzymać je w dobrej kondycji i zapobiec zlepianiu w pasma. Innym sposobem jest wypróbowanie upięć, które ograniczą plątanie i przetłuszczanie. Podczas wyboru fryzury warto unikać cieniowania i nierównych długości włosów. Regularne podcinanie końcówek, skrupulatna pielęgnacja dopasowana do potrzeb włosów, zabiegi olejowania i zabezpieczanie przd wysoką temperaturą stylizacji sprawią, że ,,włosy jak kluski’’ przestaną być codziennym problemem.
Poprawa kondycji i grubości włosów to kolejny sposób na zniwelowanie ich strączkowania. W tym celu dobrze jest wykorzystać produkty nakierowane na wzmocnienie i przyspieszenie wzrostu, jak np. profesjonalna seria Bioélixire Gęste Włosy, opracowana we współpracy z trychologami i doktorami nauk medycznych. Szampon, odżywka i wcierka działają na włosy i skalp od zewnątrz, a specjalnie opracowany suplement diety w postaci syropu odżywia je od wewnątrz, dostarczając wysokiej jakości składników niezbędnych do zdrowego wzrostu. Skład linii został oparty o działanie agrestu indyjskiego (amli), biotyny, cynku i l-cysteiny. Zawarta w składzie amla opóźnia siwienie i wzmacnia włosy, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Cynk przyczynia się do wzmocnienia i pogrubienia włosów oraz zahamowania ich wypadania. Biotyna stymuluje cebulki do wzrostu i działa przeciwzapalnie, a l-cysteina pomaga w walce z rozdwojonymi końcówkami, wzmożonym wypadaniem kosmyków oraz ich przesuszaniem. Kuracja Bioélixire Gęste Włosy zagęszcza fryzurę, dogłębnie odżywia, nawilża i regeneruje włosy oraz dodaje im miękkości i zdrowego blasku.

Przeczytaj również