Supełki na włosach — skąd się biorą?

Porady

Supełki na włosach — skąd się biorą?

Idealnie gładkie, lśniące i miękkie włosy to marzenie wielu osób. Jednak w rzeczywistości nie zawsze możemy cieszyć się piękną fryzurą. Supełki na włosach to problem, który może pojawiać się sporadycznie lub regularnie. Poplątane włosy nie prezentują się estetycznie i nierzadko potrafią skutecznie popsuć samopoczucie. Dlaczego na włosach pojawiają się supełki? To oznaka, że warto przyjrzeć się strukturze kosmyków i codziennej pielęgnacji. 

Charakterystyczne włosy z supełkami 

Jeśli włosy są zdrowe, to rzadko posiadają supełki. Plątanie kosmyków najczęściej dotyczy obciążonych, przesuszonych włosów o zniszczonej strukturze. Kołtun to defekt pasm mało elastycznych, osłabionych lub uszkodzonych. Supełki pojawiają się najczęściej na kosmykach matowych, a także słabo nawilżonych i nieodpowiednio odżywionych. W związku z otwieraniem  łusek, pasma stają się szorstkie i zaczynają zahaczać o siebie. To zła kondycja włosów uznawana jest za główny powód plątania i problemów z rozczesywaniem.

Dlaczego włosy się plączą i powstają supełki? 

Na kondycję włosów ma wpływ wiele czynników. Odpowiednia dieta, właściwa suplementacja i pielęgnacja to podstawowe działania, dzięki którym możemy poprawić strukturę naszych włosów oraz zapewnić gładkość i odpowiedni wygląd. Supełki i kołtuny bardzo często pojawiają się na skutek:

  • Niewłaściwej diety lub pielęgnacji włosów z zastosowaniem nieodpowiednio dobranych kosmetyków. 
  • Uszkodzeń mechanicznych związanych np. z rozjaśnianiem i prostowaniem włosów. 
  • Nieumiejętnego  lub sporadycznego rozczesywania włosów. 
  • Pocierania kosmyków o ubrania w okresie jesienno-zimowym.

Sposoby na gładkie włosy bez supełków

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o włosy, aby uniknąć powstawania uciążliwych supełków, to mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych metod. Podczas rozczesywania używaj produktów z naturalnym włosiem. Kosmyki należy podzielić na mniejsze partie i czesać od końcówek przesuwając powoli w  stronę głowy.  Zbyt energiczne i niestaranne ruchy niszczą włosy, a w konsekwencji również plączą. 

W pielęgnacji, której celem jest uzyskanie delikatnych i wygładzonych włosów, należy stosować emolienty – preparaty nawilżające, odżywiające, natłuszczające.  Olejowanie to sprawdzony sposób na regenerację pasm i życie bez supełków. Poszukując kosmetyków zapobiegających plątaniu włosów i ułatwiających rozczesywanie, możesz zastosować wegańską odżywkę Bioelixire Gęste włosy o właściwościach nawilżających  i wygładzających. Produkt poprawia kondycję włosa, zmiękcza i sprawia, że szczotka rozczesuje pasma bez żadnych utrudnień w postaci poplątanych kosmyków. Odpowiednia pielęgnacja to niezawodny sposób na piękną fryzurę!

Unikaj prostownic, lokówek i suszarek, które zwiększają ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Wybieraj jedwabne poduszki oraz  śpij w wysuszonych i związanych włosach, np. w luźnym warkoczu. Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu oraz odżywianiu. Stosując nasze rady, supełki na włosach staną się przeszłością. 

Supełki na włosach – choroba

Czy wiesz, czym są trichonodosis? To supełki, które wyróżniają włosy  węzełkowate. Trichonodosis przypominają małe kuleczki na dystalnych częściach włosa, jednak w rzeczywistości to niewielkie supełki, które powstają na przesuszonych strukturach. Problem najczęściej dotyczy kręconych włosów, ale nie tylko. Charakterystyczne supełki tworzą się np. podczas zbyt energicznego czesania, drapania lub pocierania skóry głowy.  Zmiany często pojawiają się również na skutek nerwicy lub świądu skóry.

Z trichonodosis można sobie poradzić! W pierwszym kroku należy wyeliminować czynnik powodujący supełki, aby w kolejnym skupić się na odpowiedniej pielęgnacji włosów. Niektóre włosy są mocno podatne na plątanie. Inne plączą się z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji i nieumiejętnego rozczesywania. Czasami powodem supełków na włosach jest choroba.   Troszcząc się na różne sposoby o odpowiednią kondycję włosów, możemy zminimalizować problemy związane z plątaniem. 

Przeczytaj również