Dbanie o ekologię i stosowanie naturalnych substancji roślinnych do pielęgnacji włosów to coraz bardziej popularny trend. Rosnąca świadomość tego, jaki wpływ na środowisko mają nasze codzienne wybory, sprawia, że kupujemy preparaty bazujące na składnikach pochodzących prosto z natury, opatrzone oznaczeniem cruelty free i określane jako „wegańskie” – właściwie wszystkie znane i cenione marki fryzjerskie mają w swojej ofercie co najmniej jedną linię takich kosmetyków. Czym różnią się te produkty od pozostałych? Czy ich działanie jest inne? Dowiedz się wszystkiego o wegańskich kosmetykach do włosów!
Co to znaczy „wegańskie kosmetyki”?
Dla wielu osób to określenie „wegański” kojarzy się wyłącznie z dietą. Tymczasem obecnie odnosi się ono do bardzo wielu artykułów: od środków do pielęgnacji ciała, przez chemię gospodarczą, aż po buty i ubrania. Jakie ma znaczenie w kontekście produktów fryzjerskich? Wegańskie kosmetyki do włosów to środki, które nie mają w składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, bazują natomiast na składnikach roślinnych (wolnych od GMO) i mineralnych – głównie olejkach i ekstraktach. Nie zawierają syntetycznych dodatków: konserwantów, siarczanów, sztucznych barwników i silikonów. Poza tym są oznaczane jako cruelty free. Co to właściwie znaczy?
Kosmetyki do włosów cruelty free
„Kosmetyki bez okrucieństwa” to produkty nietestowane na zwierzętach. Jeśli producent oznacza dany środek jako cruelty free albo not tested on animals (zwykle na opakowaniu dodawane jest wtedy logo w kształcie głowy królika) oznacza to, że na żadnym etapie produkcji nie spowodowano cierpienia zwierząt. Lista marek, które proponują klientom kosmetyki tworzone w etyczny sposób, jest stale uaktualniana przez PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Od 2013 r. na terenie Unii Europejskiej nie wolno przeprowadzać testów na zwierzętach – jest to niezgodne z prawem. Jednak w Ameryce, Chinach czy Australii wciąż wykonywanie takich prób pozostaje legalne, dlatego, zanim kupisz dany produkt, sprawdź, czy posiada on odpowiednie oznaczenie i certyfikat PETA lub innej organizacji prozwierzęcej.
Jak sprawdzić, czy kosmetyki do włosów są wegańskie?
Poza podstawowym skontrolowaniem, czy tak właśnie nazywa je producent, warto uważnie przeanalizować skład, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI). Składniki odzwierzęce, o których wiele osób zapomina, sprawdzając, czy dany produkt jest vegan friendly to:
- miód i wosk pszczeli,
- jedwab,
- witamina A, kolagen i elastyna (znajdują się one wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego!)
- mleko i jogurt,
- jajka,
- kwas stearynowy (pochodzący z tłuszczów zwierzęcych),
- łój.
W wegańskich kosmetykach do włosów nie powinny znaleźć się również syntetyczne, potencjalnie szkodliwe składniki takie jak:
- chemiczne substancje konserwujące (parabeny i fenoksyetanol),
- formaldehyd,
- detergenty oznaczone jako SLS, SLES, ALS,
- silikony,
- składniki ropopochodne (olej mineralny, wazelina, parafina),
- syntetyczne komponenty zawierające dioksany i tlenek etylenu (oznaczone przedrostkiem PEG).
Choć wszystkie te substancje sprawiają, że kosmetyki dają błyskawiczne efekty, wygładzając i nabłyszczając włosy, a także doskonale się pienią i rozprowadzają, stosowane przez długi czas mogą poważnie zaszkodzić pasmom i skórze głowy. Nie powinny się znaleźć w wegańskich produktach wysokiej jakości.
Na czym jeszcze warto się skupić, podczas wybierania wegańskich kosmetyków do włosów? Opinie zarówno fryzjerów, jak i osób zainteresowanych świadomą pielęgnacją jednoznacznie wskazują, że podstawą powinno być sprawdzenie, w jakim stopniu skład kosmetyków jest naturalny. Jeśli wartość ta zbliża się do 100%, możesz mieć pewność, że działanie danego preparatu opiera się na organicznych składnikach aktywnych.
Czy „wegański” znaczy to samo co „ekologiczny”?
Choć z pewnością produkty bazujące na składnikach roślinnych są tworzone w etyczny sposób i nie przyczyniają się do cierpienia zwierząt, aby mogły być określone również jako w pełni ekologiczne, muszą spełniać dodatkowe kryteria. Po pierwsze – powinny być biodegradowalne. To oznacza, że jeśli trafią wraz z wodą do oczyszczalni ścieków, będzie można je skutecznie zneutralizować. Badania naukowe udowodniły, że zdecydowana większość substancji chemicznych, które trafią do kanalizacji, wpływa na hormony – jeśli przedostaną się one do środowiska naturalnego, zaszkodzą przede wszystkim zwierzętom. Źródłem aż 60% tych związków są kosmetyki. Dlatego też warto wybierać te produkty do pielęgnacji, których skład opiera się na olejkach i olejach oraz wyciągach z roślin, bez dodatków sztucznych barwników i syntetycznych składników.
Po drugie – opakowanie. Nawet jeśli wegański kosmetyk do włosów ma biodegradowalną formułę, niewiele to zmieni, jeśli znajduje się w opakowaniu, którego nie można poddać recyklingowi! I po trzecie – ślad węglowy. Warto wybierać produkty firm, które dbają o to, by ograniczać emisję gazów cieplarnianych.
Najważniejsze certyfikaty dla wegańskich kosmetyków w Polsce
Wiarygodnym potwierdzeniem tego, że dany kosmetyk do włosów ma naprawdę wegański skład i powstał bez powodowania cierpienia zwierząt, są specjalne certyfikaty przyznawane przez organizacje działające na rzecz ekologii. Określają one poszczególne produkty jako vegan friendly oraz cruelty free.
Najbardziej znane certyfikaty w Polsce przyznawane są przez:
- Stowarzyszenie Kosmetyki Bez Okrucieństwa – organizacja ta analizuje, czy składy kosmetyków nie zawierają składników odzwierzęcych i czy są cruelty free; certyfikat Stowarzyszenia posiadają m.in. produkty marki Bioélixire,
- Vegan Society – kontroluje, czy dane preparaty są wegańskie i czy nie były testowane na zwierzętach,
- Klub OK! – przyznaje „Certyfikat OK!” i publikuje listę firm, które korzystają ze składników, których nie testowano na zwierzętach w czasie ostatnich 5 lat,
- Ecocert – oprócz analizowania składów preparatów pod kątem vegan friendly, organizacja sprawdza, czy w kosmetykach nie ma sztucznych składników i GMO,
- Cosmebio – przyznaje certyfikat wyłącznie produktom wegańskim zawierającym minimum 95% składników naturalnych,
- Magazyn Vege – prowadzony przez Fundację Viva!, który przyznaje produktom wegańskim i wegetariańskim „Znak Jakości Vege”; w tym celu analizowany jest ich skład, to, czy nie były testowane na zwierzętach, oraz ich wpływ na środowisko.
Wybieraj kosmetyki tworzone w etyczny i ekologiczny sposób!
Choć może się wydawać, że jednorazowy zakup produktu oznaczonego jako vegan friendly lub cruelty free ma niewielkie znaczenie w skali globalnej, wcale tak nie jest. Wyrabianie odpowiednich nawyków zakupowych, rozpowszechnianie wiedzy na temat ekologicznych, wegańskich kosmetyków do włosów, których powstawanie nie jest okupione cierpieniem zwierząt, i rezygnacja ze sztucznych, chemicznych substancji to pierwszy krok do ratowania środowiska naturalnego. Tego typu produkty do pielęgnacji pozwalają nie tylko korzystać z działania organicznych, roślinnych składników, ale również postępować w zgodzie z własnym sumieniem – to niezwykle ważne w czasach, kiedy coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest ekologia.