Wpływ witaminy E na wygląd i kondycję włosów jest nie do przecenienia. Można dostarczać ją pasmom zarówno od wewnątrz, dbając o odpowiednią dietę, jak i od zewnątrz – wykorzystując kosmetyki zawierające jej duże stężenie. Jej niedobór skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów, pogorszeniem ich stanu i przesuszaniem się skóry głowy. Dlaczego witamina E jest tak ważna dla naszej fryzury i całego organizmu? W jakich produktach znajdziesz jej najwięcej?
Czym jest witamina E?
Witamina E („witamina młodości”) to tak naprawdę grupa ośmiu związków organicznych rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli cztery tokoferole (α, β, γ i δ) i cztery tokotrienole (α, β, γ i δ). Odkryto ją na początku XX w. przy okazji badań nad rozmnażaniem zwierząt, a następnie wyizolowano z oleju z kiełków pszenicy i rozpoczęto badania nad jej wpływem na organizmy żywe. Już w latach 30. XX w. stwierdzono, że najbardziej aktywny biologicznie jest α-tokoferol i to on ma największe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała.
Witamina E spełnia szereg bardzo ważnych funkcji w organizmie:
- jest silnym antyoksydantem i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym – również te tworzące mieszki włosowe;
- działa fotoochronnie i niweluje negatywne skutki oddziaływania promieni UV – także na skórę głowy i włosy;
- wspomaga gojenie się ran, wpływa korzystnie na kondycję skóry;
- poprawia pracę układu immunologicznego;
- zapobiega zakrzepom i reguluje prawidłową krzepliwość krwi;
- chroni przed chorobą wieńcową (blokuje odkładanie się blaszki miażdżycowej i zmniejsza poziom „złego” cholesterolu);
- umożliwia syntezę niektórych lipidów;
- reguluje pracę układu rozrodczego;
- wpływa na jakość widzenia;
- odpowiada za wydolność mięśni.
Jaki wpływ ma witamina E na włosy? Przede wszystkim odpowiada za stan skóry głowy, łagodzi jej stany zapalne, dba o prawidłowe nawilżenie poprzez normalizację produkcji sebum, chroni ją przed działaniem wolnych rodników, wspiera jej prawidłowe krążenie i dotlenienie, dzięki czemu do cebulek włosowych trafiają odpowiednie ilości składników odżywczych. I co najważniejsze: chroni komórki tworzące cebulki i mieszki włosowe przed stresem oksydacyjnym. Krótko mówiąc, to jedna z najważniejszych witamin na włosy.
Jak działają antyoksydanty?
Witamina E nazywana jest „witaminą młodości” nie bez przyczyny – to bardzo silny antyoksydant (przeciwutleniacz), który skutecznie zwalcza wolne rodniki. Co to oznacza? Wolne rodniki to atomy tlenowe o nieparzystej liczbie elektronów, które „zabierają” elektrony innymi atomom – nie tylko tlenowym, ale również białkowym, prowadząc do ich degradacji, co wpływa negatywnie na zdrowie i przyspiesza starzenie się tkanek. Występują naturalnie w organizmie, jednak dopóki nie jest ich więcej niż antyoksydantów, równowaga zostaje zachowana i nie są zagrożeniem. Na wzrost ich liczby wpływają: zła dieta, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, stres, brak snu i zmęczenie.
Nadmiar wolnych rodników (nazywany „stresem oksydacyjnym”) może skutkować poważnymi chorobami: miażdżycą, problemami skórnymi (łuszczycą, egzemą), nowotworami, cukrzycą, stanami zapalnymi w obrębie układu pokarmowego, chorobą Alzheimera i Parkinsona, demencją. Jeśli stres oksydacyjny jest długotrwały, może nawet prowadzić do uszkodzenia DNA.
Witamina E – działanie na włosy
Antyoksydanty takie jak witamina E pomagają pozbyć się wolnych rodników z komórek. Czy ma to bezpośredni wpływ na włosy? Zdecydowanie tak! Wolne rodniki powodują degradację komórek w mieszkach włosowych, przyspieszając ich starzenie się i zaburzając funkcjonowanie. Proces ten nazywany jest „zwłóknieniem okołomieszkowym”. Prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i nadmiernego wypadania włosów. Ponadto przeciwutleniacze pomagają dbać o właściwą kondycję skóry głowy.
Objawy i skutki niedoboru i nadmiaru witaminy E
Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy E może skutkować poważnymi zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Hipowitaminoza objawia się przede wszystkim nadmiernym wypadaniem włosów, nawet łysieniem, a także rogowaceniem naskórka oraz rozdrażnieniem, problemami z koncentracją i widzeniem, anemią, zaburzeniami neurologicznymi i jelitowymi, niepłodnością. W dłuższej perspektywie czasu może skutkować wystąpieniem chorób metabolicznych, miażdżycy, nowotworów oraz szybkim starzeniem się tkanek.
Hiperwitaminoza w przypadku witaminy E zdarza się bardzo rzadko – zazwyczaj jej nadmiar wydalany jest naturalnie z organizmu i tylko jej zbyt intensywna suplementacja może wiązać się z poważnymi problemami. Zazwyczaj główne objawy to rozdrażnienie, bóle głowy, osłabienie mięśni i zaburzenia pracy układu pokarmowego.
Witamina E na włosy i paznokcie w diecie
Do organizmu witamina E trafia wraz z pożywieniem (organizm jej nie produkuje) i jest wchłaniana w jelicie cienkim. Następnie w wątrobie następuje resekcja całego związku, α-tokoferol zostaje rozprowadzony w całym ciele i zmagazynowany w tkankach (m.in. w tkance tłuszczowej, w nadnerczach, jądrach, przysadce mózgowej), skąd organizm pobiera ją w razie potrzeby. Zapotrzebowanie na witaminę E zależy od płci, wieku, stanu zdrowia oraz tego, jak dobrze wchłaniane są NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).
Odpowiednia ilość witaminy E pozwala zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów, chroni je i skórę głowy przed efektami działania promieni słonecznych, opóźnia zachodzące w nich procesy starzenia. Aby utrzymać jej właściwy poziom w organizmie, warto zatem regularnie sięgać po produkty, które zawierają jej największe ilości:
Owoce | awokado, oliwki, jagody, maliny, jeżyny |
Warzywa (szczególnie ciemnozielone) | jarmuż, szpinak, natka pietruszki, szczypiorek, brokuły, sałata, papryka, szparagi, marchew |
Nasiona i orzechy | migdały, sezam, pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy włoskie i ziemne |
Produkty pełnoziarniste | pieczywo i makarony |
Oleje roślinne tłoczone na zimno | słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany |
Nabiał | mleko i przetwory mleczne, jajka |
Jeśli Twoja dieta jest zbilansowana, nie palisz papierosów i unikasz wysoko przetworzonego jedzenia, suplementacja witaminy E prawdopodobnie nie będzie konieczna. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Wpływ witaminy E na włosy – jak stosować ją zewnętrznie?
Witamina E na wypadanie włosów może być stosowana również zewnętrznie – jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji pasm i skóry głowy. Znajduje się przede wszystkim w olejach do olejowania włosów, serach, odżywkach, maskach i szamponach – wszędzie tam, gdzie w składzie zawarte zostały naturalne wyciągi roślinne i olejki, m.in.: arganowy, jojoba, z czarnuszki, moringa, z pestek winogron, awokado, z makadamii, z pestek dyni. Niektóre kosmetyki zawierają ją w większym stężeniu – wtedy wymieniana jest jako osobny składnik (INCI: Tocopherol Acetate).
Zawarta w kosmetykach witamina E:
- przyspiesza wzrost włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu;
- pomaga zadbać o ich odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie;
- wygładza i nabłyszcza pasma;
- chroni włosy i skalp przed działaniem promieni UV;
- działa nawilżająco i uelastyczniająco na skórę głowy – przenika przez naskórek i współtworzy strukturę lipidową skóry, dzięki czemu poprawia jej zdolność do wiązania wody;
- wspomaga szybką regenerację poprzez usuwanie wolnych rodników;
- łagodzi stany zapalne skóry.
Możesz dostarczyć ją włosom, stosując regularnie odżywkę z serii „Gęste Włosy” Bioelixire, która zawiera jej optymalną ilość, by przywrócić włosom blask i gładkość oraz zadbać o skórę głowy.
Dbaj o włosy od wewnątrz i od zewnątrz!
Dostarczanie organizmowi witaminy E zarówno „od wewnątrz”, poprzez zbilansowaną dietę, jak i „od zewnątrz, stosując odpowiednie kosmetyki, jest bardzo ważne, jeśli chcesz, by Twoje włosy były mocne, piękne i nie wypadały. Nie suplementuj jej na własną rękę – hiperwitaminoza jest tak samo niebezpieczna jak hipowitaminoza. Jeśli zmagasz się z problemem nadmiernie wypadających włosów, włącz do codziennego jadłospisu owoce, warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste, sięgnij po odpowiednie kosmetyki – świetnie sprawdzi się seria „Gęste Włosy” – i skonsultuj się z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań.