Jak wybrać dobrego fryzjera – 5 wskazówek
jak-wybrac-dobrego-fryzjera

Porady

Jak wybrać dobrego fryzjera – 5 wskazówek

Znalezienie wolnego terminu do polecanego salonu fryzjerskiego jest bardzo trudne. Czas oczekiwania na wizytę może wynieść nawet 3 miesiące! Czy nawet w przypadku tak długiego czasu oczekiwania możemy być pewni, że obsłuży nas dobry fryzjer? Jakiego fryzjera wybrać i na co zwrócić uwagę przed zapisaniem się na wizytę? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj cechy dobrego fryzjera!

Po czym poznać dobrego fryzjera?

Miły? Uśmiechnięty? Nie za drogi? Uprzejmość jest ważna, ale nie wpłynie na końcowy efekt na naszej głowie. Nie powinniśmy zwracać też uwagi na cenę (w pewnych granicach), ponieważ zbyt tani fryzjer wzbudza podejrzliwość. Stawki w danych miastach wynikają z cen produktów czy czynszu, a także wielu innych czynników. Zanim zdecydujemy się na dany salon, zacznijmy od sprawdzenia opinii w mediach społecznościowych; zobaczmy, jakie prace wykonuje dany fryzjer, a dopiero później zweryfikujmy, czy usługi odpowiadają naszym możliwościom finansowym.

Odwiedzając salon warto zwrócić uwagę na czystość i atmosferę. To pierwsze jest “must have” w każdym salonie. Jeśli w kątach czai się kurz, a pracownicy nie zbierają włosów po każdym kliencie – lepiej wybrać inny salon. Wygląd pracowni również świadczy o fryzjerze i jego poczuciu estetyki (jeśli fryzjer jest właścicielem miejsca). Do pracy powinny być używane wyłącznie czyste, zdezynfekowane narzędzia, żeby zminimalizować ryzyko przenoszenia się chorób skóry głowy i włosów na innego klienta.


Czy dobry fryzjer poradzi sobie z każdymi włosami?

Zdarza się, że na forach lub grupach facebookowych pojawiają się pytania o polecanego fryzjera, który poradzi sobie z wyjątkowo z trudnymi włosami, bo “każdy odmawia”. Dobry fryzjer nie podejmie się każdej koloryzacji, niezależnie od stanu włosów. Wręcz przeciwnie – przy bardzo uwrażliwionych włosach i nierealnych oczekiwaniach klienta lub klientki, zdarza się, że fryzjer odmawia wykonania usługi.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy opinia fryzjera jest trafna, warto skonsultować się z innym specjalistą, ale należy jednocześnie pamiętać, że odmowa nie świadczy o niskich kompetencjach czy nieuprzejmości. Jest dokładnie odwrotnie! Fryzjer, jak nikt inny, ma na uwadze dobro naszych włosów.


Cechy dobrego fryzjera

Po czym poznać, że nasz fryzjer jest profesjonalistą?

  • Pyta i…pyta – dobry fryzjer powinien dokładnie dowiedzieć się, czego oczekuje klientka, jakie są jej przyzwyczajenia, np. czy poświęca dużo czasu na stylizację, czy wręcz przeciwnie – w ogóle nie przejmuje się swoimi włosami na co dzień. Fryzura, która wymaga modelowania na szczotkę co rano nie sprawdzi się u każdego.
  • Dopasowuje fryzurę do kształtu twarzy i kondycji włosów – podobno każdą fryzurę i koloryzację można zrobić, ale nie każdą się powinno. Dobry fryzjer doradzi, jakie cięcie oraz kolor będą najlepsze.
  • Ocenia kondycję włosów – każda wizyta powinna rozpocząć się od wywiadu, a następnie oceny aktualnej kondycji włosa. W ten sposób fryzjer może zaproponować np. dodatkowe zabiegi regenerujące, które poprawią wygląd włosów. Ma to duże znaczenie w przypadku włosów mocno rozjaśnianych lub poddawanych zabiegom chemicznym.
  • Potrafi odpowiedzieć na pytania – do salonu trafią coraz bardziej świadomi klienci, którzy chcą wiedzieć, jak działają konkretne produkty oraz co dokładnie będzie robił fryzjer. W związku z tym zadają dużo pytań. Dobry fryzjer nie będzie się irytował, tylko cierpliwie odpowie na pytania i wyjaśni, jakie są jego kolejne kroki.
  • Regularnie się dokształca – uczestniczenie w szkoleniach fryzjerskich czy czytanie czasopism branżowych powinno być oczywistością dla każdego fryzjera. Znajomość trendów w tej branży to absolutny must have! Wystarczy zadać pytanie: “jakie fryzury są teraz modne?”, żeby wiedzieć, czy nasz fryzjer wie, co się dzieje w branży.
  • Korzysta z profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich – nie bez powodu mówimy o “włosach jak z salonu”. To zasługa umiejętności fryzjera, ale też użytych produktów. Kosmetyki fryzjerskie są mocniejsze niż te dostępne w drogeriach. Często mają bardziej skondensowany skład, lepsze połączenie składników i silniej oddziałują na włosy. Z tego powodu powinny być stosowane wyłącznie przez fryzjerów.


Nie bez znaczenia są także opinie innych klientów. Sprawdź opinie na Facebooku oraz w wizytówce Google, ale traktuj je z przymrużeniem oka: 2-3 negatywne opinie zawsze mogą się trafić, bo do fryzjerów trafiają różni klienci. Jednak jeśli przeważają negatywne odczucia z wizyty, to lepiej zastanowić się dwa razy przed zadzwonieniem do salonu.

Przeczytaj również