Włosowe problemy, które wpływają na długość włosów
dlugie wlosy

Porady

Włosowe problemy, które wpływają na długość włosów

Zdrowie włosów zależy od wielu istotnych czynników. Zadbanie o długie i mocne pasma wymaga kompleksowej pielęgnacji od wewnątrz i od zewnątrz organizmu. Kiedy struktura włosa zostaje uszkodzona, kosmyki tracą moc, elastyczność, blask i wytrzymałość, co przekłada się na ich wygląd. Jakie problemy wywołują widoczną różnicę w długości włosów i co zrobić żeby mieć długie włosy?

Kruszenie się włosów – co robić?

Łamiące się włosy, rozdwajające końcówki, nierówna długość… Jak temu zapobiec? Odbudowanie zniszczonych włosów wymaga czasu i systematyczności, szczególnie w sytuacji, gdy nieprawidłowa pielęgnacja trwała wiele lat. Żeby rozpocząć proces regeneracji, należy sięgnąć po produkty dopasowane do aktualnego stanu skóry głowy i włosów, nakierowane na wzmocnienie i odżywienie. Włosy warto traktować z delikatnością, nie szarpać ich, ani nie ciągnąć. Dodatkowo można splatać kosmyki w luźny warkocz na noc, co zapobiegnie ich plątaniu. Niebagatelna będzie również zatroszczenie się o organizm od środka – zdrowa dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze wpłynie zbawiennie na stan fryzury. Odpowiednie badania pozwolą określić niedobory witamin, a skonsultowana z lekarzem suplementacja wesprze szybszą regenerację całego organizmu, w tym włosów i skóry głowy.

Strączkowanie

Kolejnym problemem, który uniemożliwia posiadanie długiej i lśniącej fryzury, jest strączkowanie. Może być ono wywołane nieprawidłową pielęgnacją i nadmiernym obciążeniem włosów, np. produktami do stylizacji. Aby zwalczyć strączkowanie należy przyjrzeć się dokładnie swojej pielęgnacji, zadbać o odpowiednią równowagę PEH (protein, emolientów i humektantów) oraz skupić się na prawidłowym czesaniu i suszeniu włosów. Strączkowanie często wywołuje spanie w mokrych włosach, które powoduje nierównomierne wysuszenie i w finalnym efekcie – powstawanie strączków. Dlatego staraj się dokładnie suszyć kosmyki chłodnym powietrzem, najlepiej przy użyciu suszarki z jonizacją, która niweluje elektryzowanie. Regularnie podcinaj też końcówki, aby pasma były lekkie i mniej podatne na strączkowanie. 

Supełki na włosach

Supełki to haczące się o siebie kosmyki, które najczęściej wywołują uszkodzenia mechaniczne. Zwykle pojawiają się na suchych, matowych i słabo odżywionych włosach, a małe supełki mogą przeradzać się w trudne do rozczesania kołtuny. Jak im przeciwdziałać?  Regularnie rozczesuj swoje włosy, aby zapobiegać ich plątaniu, a także zwróć uwagę na materiały, z których wykonane są szczotka, grzebień i gumki do włosów. Unikaj tworzyw sztucznych, stawiając w pielęgnacji włosów na drewno, bambus, kwarc różowy, bawełnę i jedwab. Kolejnym krokiem, by zniwelować supełkowanie włosów, jest zadbanie o odpowiednie produkty do pielęgnacji. Powinny one zawierać składniki zmiękczające, wygładzające, nawilżające i regenerujące. Warto ograniczyć stylizację na gorąco, a w przypadku korzystania z lokówki czy prostownicy zabezpieczyć włosy produktem termoochronnym. Zadbaj również o dietę bogatą w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, białka, witaminy i minerały. Dzięki temu zmniejszysz skłonność włosów do plątania, a w efekcie pozbędziesz  się problemu supełków i kołtunów.

Łamiące się włosy

Łamanie się włosów może być spowodowane zbyt częstą stylizacją na gorąco, np. intensywnym prostowaniem lub falowaniem oraz pomijaniem termoochrony. Promieniowanie UVB wnika w korę włosa i niszczy białka keratynowe. W konsekwencji kosmyki są osłabione, zniszczone, mogą się puszyć i elektryzować, a nawet wyglądać na postrzępione. Złej jakości narzędzia do czesania z syntetycznych materiałów również będą łamać i wyrywać włosy oraz prowadzić do nierównej fryzury. W związku z tym należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkt termoochronny oraz szczotkę lub grzebień z naturalnego materiału. Istotne jest także regularne zabezpieczanie końcówek przy pomocy silikonowego serum, które ułatwi rozczesywanie oraz ochroni kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych (w tym m.in. wiatru czy mrozu). Jeżeli często rozjaśniasz lub farbujesz włosy, ich struktura może być widocznie naruszona. Takie włosy potrzebują dużej dawki nawilżenia i odżywienia, które dostarczą zdrowa dieta, suplementacja witamin oraz pielęgnacja nakierowana na dogłębną odbudowę. Warto też regularnie odwiedzać fryzjera, aby podcinać końcówki i wyrównywać fryzurę. 

Niezależnie od tego, który problem dotyczy ciebie, przy pomocy odpowiedniej jakości kosmetyków oraz zmianie przyzwyczajeń możesz odmienić kondycję swoich włosów i pożegnać problematyczne strączki, łamliwe i suche końce czy natrętne supełki:

  • Zadbaj o zdrową i różnorodną dietę, pełną kwasów tłuszczowych, białek, witamin i minerałów.
  • Zweryfikuj, czy nie dotyczą cię niedobory, które mogą przekładać się na kondycję włosów.
  • Sprawdź kosmetyki przeznaczone do włosów osłabionych, które wzmocnią skórę głowy i strukturę włosa.

Podczas wyboru pielęgnacji zwróć uwagę na naturalny skład kosmetyków i sprawdzone składniki aktywne. Dobrym wyborem będzie linia Gęste Włosy Bioelixire, nakierowana na kompleksowe wzmocnienie włosów zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Seria zawiera takie składniki, jak amla, chmiel, l-cysteina, cynk, bio bambus czy algi. Składa się z szamponu, odżywki, wcierki oraz suplementu diety w postaci syropu. Kosmetyki stymulują porost nowych włosów, kondycjonują, odżywiają i nawilżają. Warta wspomnienia jest również Seria do włosów zniszczonych Bioelixire, której skład został wzbogacony w kompleks aminokwasów, chmiel, witaminy i cenne oleje roślinne (m.in. lniany, CBD, z baobabu, z agrestu indyjskiego). Linia skutecznie odżywia i nawilża włosy, pozostawiając je gładkie, miękkie, pełne zdrowego blasku i zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Nie zapomnij też o regularnych wizytach u fryzjera, a w przypadku wyjątkowo dokuczliwych objawów skonsultuj się z trychologiem i/lub endokrynologiem.

Przeczytaj również