Wypadanie włosów w ciąży – przyczyny, jak zapobiegać

Porady

Wypadanie włosów w ciąży – przyczyny, jak zapobiegać

Wypadanie włosów to częsty problem w czasie ciąży i połogu. W tym wymagającym okresie kobiece ciało przechodzi szereg zmian hormonalnych, które przekładają się na ogólny stan zdrowia. Choć u niektórych osób skóra, włosy i paznokcie nie ulegają znacznym zmianom lub wręcz wyglądają lepiej niż kiedykolwiek, wiele ciężarnych zmaga się problemami, których mogły nie doświadczać wcześniej. Jednym z nich jest właśnie wypadanie włosów w ciąży. 

Wypadanie włosów w  ciąży – przyczyny 

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego w ciąży wypadają włosy? Jeżeli gospodarka hormonalna zostaje w jakiś sposób zaburzona, na przykład poprzez stres, dietę ubogą w składniki odżywcze, choroby tarczycy, niedawne odstawienie tabletek antykoncepcyjnych czy po prostu w wyniku ciążowych zmian zachodzących w organizmie, można zauważyć wiele zmian w kondycji naszego ciała. Słabe włosy w ciąży i wypadające włosy w ciąży lub połogu mogą wynikać z silnego stresu wywołanego wejściem w nową życiową rolę lub być konsekwencją niedoboru mikro- i makroelementów, które dostarczane są w zbyt małej ilości, by móc odżywić dwa organizmy. Żeby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, dieta powinna zawierać witaminy A, C, E i z grupy B, składniki mineralne (m.in. żelazo, magnez, jod, wapń, cynk, miedź, potas), kwas DHA oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6, omega-9) w odpowiedniej ilości. Zbyt niska podaż tych substancji oraz naturalny wzrost poziomu estrogenu, mogą powodować wypadanie włosów w ciąży. Co robić, gdy zauważymy taki problem?

To, czy w ciąży wypadają włosy zależy od wielu czynników. Nie istnieje też jeden skuteczny sposób na wypadające włosy po ciąży. W pierwszej kolejności należy skonsultować problem z lekarzem prowadzącym ciążę oraz przyjrzeć się swojemu odżywianiu. Odpowiednią dietę, bogatą w niezbędne ilości składników odżywczych, powinien przepisać specjalista. Uwzględni on indywidualne potrzeby żywieniowe i ułoży dietę na podstawie wyników badań, historii chorób, preferencji żywieniowych, alergii pokarmowych i miesiąca ciąży. Warto pamiętać, że samo odstawienie tabletek hormonalnych często powoduje wypadanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Jak wzmocnić włosy w ciąży i przywrócić im zdrowie podpowie trycholog i/lub lekarz endokrynolog. 

Początek ciąży – wypadanie włosów

Zdarza się, że w wyniku zawirowań hormonalnych można zauważyć zwiększone wypadanie włosów. Z powodu stresu lub szoku wywołanego rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu, wypadanie włosów w ciąży może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Przypomnijmy, że utrata 50-100 włosów dziennie jest całkowicie normalna i nie należy się tym niepokoić. Zmiany w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, anemia, niedobory żelaza lub innych witamin czy minerałów, a także konieczność przyjmowania niektórych leków, mogą nieść za sobą pogorszenie kondycji włosów. Jest to sytuacja naturalna i w wielu przypadkach następuje naturalnemu unormowaniu w dalszej części ciąży.

Jak powstrzymać wypadanie włosów w ciąży?

Pierwszym etapem zadbania o zdrową kondycję włosów powinna zawsze być konsultacja lekarska. Włosy, podobnie jak cera i paznokcie, często sygnalizują problemy zdrowotne, rozgrywające się wewnątrz organizmu. Jeżeli wypadanie włosów spowodowane jest nadmiernym stresem czy niedoborami składników odżywczych, konieczna będzie zmiana stylu życia, wprowadzenie modyfikacji w diecie i ewentualne przyjmowanie suplementów, które jednak każdorazowo należy skonsultować z lekarzem. Poza tym istotne będzie również ograniczenie stresu, który stymuluje produkcję kortyzolu i ma negatywny wpływ na włosy. Dobrze zatem wprowadzić w swój plan dnia regularne spacery, lekkie, relaksujące ćwiczenia (po kontakcie z lekarzem), rozwijanie lub naukę nowego hobby (np. rysowania, robienia na drutach) czy też regularną medytację. 

Co na wypadanie włosów po porodzie?

Utrata włosów w okresie poporodowym jest naturalnym procesem, następującym w wyniku spadku hormonów ciążowych oraz częstych w tym okresie niedoborów snu, które uniemożliwiają organizmowi prawidłową regenerację. Możemy wówczas zauważyć więcej włosów na szczotce czy poduszce, ale nie jest to zwykle powód do zmartwień. Problem często ustępuje samoistnie, choć ustabilizowanie się tego procesu może trwać nawet kilka miesięcy. W trakcie ciąży organizm wykonuje bardzo dużo pracy i potrzebuje czasu, aby poprawnie się zregenerować i powrócić do pełni sił. Dobrze jednak zwrócić się do lekarza i wykonać po ciąży panel diagnostyczny, który pozwoli wychwycić ewentualne nieprawidłowości, takie jak np. poporodowe zapalenie tarczycy czy anemię.

Po okresie ciąży i połogu włosy mogą wymagać silnego wzmocnienia. Warto sięgnąć w tym czasie po produkty pielęgnacyjne, które pomogą zadbać o zdrową kondycję włosów i wzmocnią cebulki. Sprawdzi się np. linia Bioélixire Gęste Włosy drugiej generacji, której skład powstał we współpracy z trychologami i doktorami nauk medycznych. Działanie produktów zostało oparte na silnych właściwościach agrestu indyjskiego (amli), biotyny, cynku, l-cysteiny oraz postbiotyku na bazie skrzypu polnego i rdestu ptasiego. W skład Bioélixire Gęste Włosy drugiej generacji wchodzą: szampon, odżywka, wcierka i suplement diety w postaci syropu. Dzięki temu kuracja działa holistycznie, kompleksowo wspierając zdrowie organizmu od zewnątrz i od wewnątrz.

Przeczytaj również