Pielęgnacja włosów dziecka – najpopularniejsze pytania
kobieta czeszaca wlosy dziecku

Porady

Pielęgnacja włosów dziecka – najpopularniejsze pytania

Większość dzieci rodzi się z włosami na głowie – pojawiają się one na jego skórze już w 7. tygodniu ciąży, kiedy znajduje się jeszcze w brzuchu matki. Jednak tzw. włoski płodowe dość szybko wycierają się, ustępując miejsca zwykłym włosom. To, jak będą one wyglądały (pod względem struktury, koloru czy gęstości), zależy od genów. Odcień pasm może zmieniać się z wiekiem – aż do 5-6 roku życia są cienkie i delikatne i zazwyczaj w tym okresie zmienia się ich kolor na jaśniejszy bądź ciemniejszy (w zależności od ilości melaniny), natomiast ich gęstość (zależna od liczby mieszków włosowych) będzie niezmienna przez całe życie.


Codzienna pielęgnacja włosów u dziecka oznacza przede wszystkim regularne rozczesywanie splątanych pasm, a także mycie ich, co często wiąże się z protestami malucha. Dlaczego najmłodsi tak bardzo nie lubią mycia głowy i czesania? Jakich kosmetyków używać, jak często myć dziecku włosy i w jaki sposób zamienić tę podstawową czynność w przyjemność i zabawę? Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

Jak czesać włosy dziecku?

Przede wszystkim – włosy dziecka należy czesać delikatnie i najlepiej używając szczotki z naturalnego włosia. Czynność tę połączyć można z masażem głowy. Miękka szczotka nie uszkodzi cienkich dziecięcych włosów, a przy okazji rozprowadzi po nich równomiernie sebum, produkowane na skórze głowy przez gruczoły łojowe, co zapobiegnie ich przesuszaniu się. Pielęgnacja włosów kręconych u dzieci jest nieco trudniejszym zadaniem – nie można czesać ich na sucho, ponieważ spowoduje to puszenie się pasm i może być nieprzyjemne. Należy rozczesywać je na mokro po myciu, można wcześniej nałożyć na nie delikatną odżywkę, która ułatwi ich rozplątywanie.

Jak myć dziecku włosy?

Najważniejsze jest to, by mycie głowy dziecku nie stało się dla malucha traumatycznym przeżyciem, wywołującym niechęć i bunt. To oznacza, że cały zabieg należy przeprowadzać delikatnie. Na głowie dziecka znajduje się bardzo wiele receptorów, dlatego też maluchy są tak wrażliwe na dotyk w tym rejonie ciała i niewiele trzeba, by odczuwały ból. Dodatkowo najmłodsi reagują instynktownym lękiem na wydarzenia, których nie znają lub które uważają za nieprzewidywalne.

Jak zatem powinno przebiegać mycie głowy dziecku?

 • Bardzo ważny jest spokój rodzica i brak nerwowych reakcji.
 • Dobrze obserwować, czy dziecko woli myć głowę, kiedy siedzi w wanience zanurzone w wodzie, czy raczej pod prysznicem – dla niektórych maluchów silny strumień płynący z prysznicowej słuchawki wywołuje dyskomfort, a wręcz ból.
 • Warto pamiętać, że dzieci inaczej odbierają temperaturę – to, jak ciepła jest woda, powinno być dostosowane do preferencji malucha.
 • Włosy warto rozczesywać na mokro z użyciem kropli olejku silikonowego – wtedy mniej się plączą i czesanie nie będzie bolesne.

Dlaczego dziecko nie chce myć włosów?

Przyczyn może być wiele, jednak zdecydowanie najczęściej głównym powodem są nieprzyjemne skojarzenia związane z tą czynnością. Zbyt wiele bodźców, dyskomfort, nieprzewidywalne (z punktu widzenia malucha) wydarzenia, instynktowna niechęć do wody zalewającej głowę włączająca odruch ucieczki – dla niektórych dzieci to zbyt wiele. W takiej sytuacji zwróć uwagę na to:

 • czy używasz odpowiednich kosmetyków, które nie podrażniają skóry dziecka i nie wywołują reakcji alergicznych?
 • czy podczas mycia głowy szampon nie dostaje się maluchowi do oczu, wywołując szczypanie?
 • czy pozycja w czasie wykonywania tej czynności jest wygodna dla dziecka?
 • czy przeprowadzasz cały proces wystarczająco delikatnie?

Jeżeli zatroszczysz się o to, by dziecko nie odczuwało dyskomfortu podczas mycia i czesania włosów, czynność tę będzie można zamienić w zabawę i przyjemność.

Jak często myć włosy dziecku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – zależy to od wieku malucha i jego indywidualnych predyspozycji. W przypadku niemowląt i dzieci, które wciąż nie mają włosów lub jest ich bardzo niewiele, częstotliwość mycia może być większa – można na to robić właściwie podczas każdej kąpieli. To, jak często myć włosy 5-latkowi, a jak nieco młodszemu dziecku, zależy od tego, czy pasma są już długie i gęste oraz czy mają tendencję do przetłuszczania się. Najlepiej robić to wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli w momencie, gdy zaczynają wyglądać na tłuste lub brudne.

Zbyt częste nakładanie kosmetyków na głowę malucha może doprowadzić do zaburzenia pracy gruczołów łojowych i nadmiernej lub zbyt małej produkcji sebum. Bywa, że powoduje również przesuszanie się cienkich, dziecięcych włosów i uszkodzenie ich struktury. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest mycie głowy dziecka najczęściej co dwa dni, a najrzadziej co tydzień.

Jak zachęcić dziecko do umycia włosów?

Wiele maluchów na próbę umycia włosów reaguje niechęcią, buntem lub wręcz płaczem. Jak przekonać dziecko do mycia głowy? Przede wszystkim warto obserwować, w jakiej pozycji jest mu najwygodniej – w wannie, a może raczej pod prysznicem. Jeśli maluch jest na tyle duży, by samodzielnie nałożyć szampon na włosy, można pozwolić mu to zrobić – będzie miał poczucie większej kontroli nad tym, co się dzieje. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w szampon, który nie szczypie w oczy – to pozwoli uniknąć przykrych skojarzeń z tą czynnością. Jak spłukać włosy dziecku, które nie lubi mieć mokrej głowy? Można nalać do wanny niewielką ilość wody i pozwolić maluchowi położyć się w niej i wtedy delikatnie spłukać z nich szampon – bez polewania głowy mocnym strumieniem z słuchawki prysznicowej – albo wykorzystać specjalny kubeczek.

Dobrym sposobem jest też zamienienie z pozoru rutynowej i nieprzyjemnej czynności w zabawę. Można kupić dziecku specjalne gadżety, które uatrakcyjnią cały proces – specjalne okulary zabezpieczające oczy, daszek, rondo czy ochraniacz przed szamponem. Dodatkowo warto zaprosić do zabawy w mycie głowy na przykład lalkę. Jeśli maluch najpierw samodzielnie umyje włosy zabawce, później chętniej sam podda się temu zabiegowi – tak działa u dzieci naśladowanie.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły u dziecka?

Dzieciństwo to czas, kiedy włosy rosną najszybciej – ok. 0,41 mm dziennie. Są przy tym dużo cieńsze i delikatniejsze niż u dorosłych. Czy można przyspieszyć ten proces jeszcze bardziej? Tak, choć nie jest wskazane stosowanie w tym celu żadnych kosmetyków, np. wcierek. Najlepiej postawić na regularny masaż skóry głowy, który poprawi jej ukrwienie i pobudzi cebulki włosowe do pracy – trafi do nich więcej składników odżywczych. Można wykonywać go palcami lub specjalnym masażerem.

Jakie kosmetyki do włosów wybierać dla dzieci?

Kosmetyki, które wykorzystuje się podczas mycia głowy dziecku, powinny mieć delikatne działanie, właściwości hipoalergiczne i być przeznaczone dla najmłodszych. W składzie nie powinny znaleźć się sztuczne zapachy ani barwniki, a także substancje, które mogą podrażniać i uczulać (np. Cocamidopropyl Betaine (CAPB) i anionowe surfaktanty: Sodium Coco-sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate) oraz nadmiernie obciążać włosy (ciężkie silikony). Warto pamiętać, że szampony przeznaczone dla dzieci nie szczypią w oczy, ale jednocześnie mają odczyn zasadowy, co sprawia, że wysuszają włosy i skórę głowy. Lepiej wybrać delikatne szampony z dobrym składem i kwaśnym pH. Możesz korzystać z:

 • szamponów, które dobrze się pienią (łatwiej je spłukać) i zawierają niejonowe, ewentualnie amfoteryczne detergenty,
 • lekkich odżywek do włosów lub mgiełek – aby ułatwić rozczesywanie pasm, szczególnie gdy są gęste lub kręcone,
 • żeli 2w1, które służą do mycia włosów i ciała; skracają one cały proces mycia malucha, a brak zmiany kosmetyku w połowie kąpieli nie powoduje nadmiaru bodźców.

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy do pielęgnacji włosów u dziecka konieczne jest wykorzystywanie dodatkowych kosmetyków. Zazwyczaj nie – w przypadku bardzo gęstych i plączących się pasm można sięgnąć po olejki do olejowania, lecz lepiej nie stosować ich częściej niż raz w miesiącu. Można rozcieńczyć je odżywką. Jeżeli chodzi o produkty do stylizacji – sprawdzą się raczej u starszych dzieci, których włosy są już grubsze i nie tak łatwo je obciążyć.

Zadbaj o włosy swojego dziecka najlepiej jak to możliwe!

Niezależnie od tego, czy dziecko rodzi się z bujną czupryną, czy dopiero po pewnym czasie na jego główce pojawiają się delikatne włoski, należy bardzo troskliwie o nie zadbać. Mycie głowy nie może być dla malucha czymś przerażającym. Warto zrobić wszystko, by zamienić tę czynność w zabawę i przyjemność – to ułatwi życie również rodzicom. Masowanie główki, stosowanie odżywki ułatwiającej rozczesywanie, używanie miękkiej szczotki z naturalnym włosiem – to podstawa, by nie sprawiać maluchowi bólu i dyskomfortu. Obserwuj swoje dziecko uważnie i dostosuj pielęgnacje jego włosów do jego potrzeb. W końcu każdy maluch jest inny!

Przeczytaj również