L-cysteina – działanie i efekty na włosach

Porady

L-cysteina – działanie i efekty na włosach

Czym właściwie jest L-cysteina i czy warto zwracać uwagę na kosmetyki i suplementy z jej zawartością? L-cysteina to aminokwas endogenny, czyli taki, który powstaje w naszym organizmie. Jest niezbędny do wytwarzania kreatyny — białka stanowiącego naturalny budulec włosów, ale i skóry oraz paznokci. To zdecydowanie niezbędny składnik w naszym ciele. Sprawdź, co dokładnie zyskasz wspomagając się działaniem L-cysteiny.

L-cysteina na włosy – działanie

L-cysteina na włosy zadziała przede wszystkim skutecznie, ze względu na swoje naturalne możliwości stymulowania regeneracji komórkowej oraz budowę. Małe cząsteczki aminokwasu wchłaniają się w szybkim tempie w łuskę włosa, dlatego l-cysteina to chętnie wykorzystywany składnik kosmetyków przeciwdziałających ich wypadaniu. Nie jest to jednak jedyny sposób wchłaniania tego aminokwasu, ponieważ znajdziemy go również w formie suplementów diety, np. w naszym syropie „Gęste Włosy” Bioelixire. Cystyna posiada szerokie działanie antyoksydacyjne, regenerujące, a w efekcie — pomaga rozwiązać problem z wypadającymi włosami. Mimo że nasz organizm produkuje dokładnie ten sam aminokwas, to ta ilość może być niewystarczająca. Z drugiej strony, żeby uniknąć przedawkowania doustnych suplementów, należy przestrzegać zaleceń producenta.

 Jak dokładnie działa L-cysteina?

 • zmniejsza wypadanie włosów oraz stymuluje organizm do wzrostu nowych kosmyków,
 • uczestniczy w procesie odżywiania, odnowy komórek i produkcji kolagenu,
 • jest silnym antyoksydantem — chroni organizm przed wolnymi rodnikami,
 • posiada działanie nawilżające,
 • bierze udział w budowaniu glutationu — silnego przeciwutleniacza ,
 • ma zdolność wiązania wody – włosy stają się bardziej nawilżone,
 • likwiduje stany zapalne, 
 • chroni przed szkodliwymi skutkami działania promieni UV.

L- cysteina na porost włosów – czy jest skuteczna?

L- cysteinę znajdziemy w produkcie suplementacyjnym z serii Bioelixire „Gęste Włosy”. Właśnie ze względu na jej niesamowite możliwości wspierające proces keratynizacji. Suplement zawiera również agrest indyjski, biotynę i cynk, które nawzajem uzupełniają swoje działanie. Skuteczność Bioelixire „Gęste Włosy” zostało dodatkowo potwierdzone badaniami trychologicznymi na grupie badanych. Aż 92,3 % kobiet zauważyło zmniejszenie wypadania włosów.  Ten aminokwas przynosi również świetne rezultaty jako składnik odżywek, masek, płukanek. Z pewnością zauważysz różnice już po pierwszych testach!

Kto powinien sięgnąć po l-cysteinę?

Badania wykazują, że średnio w ciągu 3 lat zawartość tego aminokwasu we wnętrzu włosa spada o połowę. Jego niedobór może być przyczyną nadmiernej łamliwości włosów, a w efekcie nawet wypadania.  L-cysteina, mimo swoich ogromnych możliwości regeneracyjno – odżywczych, nie powinna być przyjmowana w nadmiarze. Ta zasada nie dotyczy jedynie tego aminokwasu, a większości składników przyjmowanych w formie suplementów. 

Wsparcie L-cysteiną, może okazać się pomocne, jeśli:

 • Włosy wypadają w nadmiarze, a badania hormonalne nie wykazują nieprawidłowości.
 • Twoje włosy są suche i zniszczone, a zwykła zmiana pielęgnacji nie przynosi efektów.
 • Paznokcie są osłabione i łamliwe.

L- cysteina na włosy – efekty

L-cysteina jest składową keratyny, czyli podstawowego budulca włosów. Sprawdzi się, jeśli Twoje pasma są suche i łamliwe. To świetna opcja dla fryzur poddawanych częstej koloryzacji oraz wystawionych na działanie promieniowania słonecznego.  Jej oddziaływanie na włosy ma wiele zalet – przede wszystkim odczujesz stopniowe hamowanie wypadania włosów oraz stymulację porostu nowych kosmyków. Zauważysz bardzo wyraźne efekty w postaci odżywienia i polepszenia kondycji włosów. Włosy po stosowaniu L-cysteiny staną się silniejsze, sypkie i doskonale nawilżone. Zapomnisz też o plątaniu się kosmyków. Ponadto L-cysteina ma również pośrednie działanie – może łagodzić stany zapalne skóry głowy, opóźnia proces starzenia się włosów i dba o prawidłowe odżywienie cebulek włosowych.

L-cysteina — inne korzyści dla Ciebie

Oprócz zbawiennych korzyści kosmetycznych, na pomoc tego aminokwasu możemy liczyć w kwestiach zdrowotnych, ponieważ L-cysteina reguluje również poziom cukru we krwi, ma działanie detoksykacyjne i wspierające zdrowie psychiczne, dzięki udziale w syntezie glutationu, czyli silnego przeciwutleniacza. Poza tym działa przeciwzapalnie oraz hamuje procesy starzenia się.

Wiedza na temat składników i ich możliwości jest niezbędna do świadomej pielęgnacji i dbaniu o zdrowie. L-cysteina jest jednym z tych składników, którego pomoc może okazać się nieoceniona. 

Przeczytaj również