Podstawowe błędy w pielęgnacji włosów – jak ich unikać?
kobieta czeszaca wlosy

Porady

Podstawowe błędy w pielęgnacji włosów – jak ich unikać?

Masz problem z plączącymi się, matowymi włosami, a nakładane kosmetyki nie dają efektu wow? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z podstawowych błędów w pielęgnacji włosów! 

Pielęgnacja włosów – błędy, których lepiej unikać

  • Źle dobrana szczotka

Czy można mieć “złą szczotkę”? Tak! Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów szczotek, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie. Posiadaczki loków często decydują się na grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Osobom o cienkich, delikatnych włosach polecamy szczotkę z włosiem dzika. A jaką szczotkę powinny wybrać osoby z gęstymi, długimi włosami? W ich przypadku sprawdzi się szczotka z twardymi igłami. Może być połączona z nabłyszczającym włosiem z dzika, tak jak szczotka Bioelixire Professional profesjonalna szczotka do włosów.

  • Niepodcinanie zniszczonych końcówek

Osoby, które zapuszczają włosy często nie chcą ich podcinać. To błąd, ponieważ zniszczone końcówki prowadzą do kruszenia się włosów, a tym samym utraty długości. Regularnie podcinaj końcówki, jeśli się rozdwajają i kruszą. W ten sposób szybciej zapuścisz włosy!

  • Źle dobrana pielęgnacja 

Za dużo humektantów, protein lub emolientów w pielęgnacji sprawia, że włosy nie wyglądają dobrze, mimo regularnego stosowania kosmetyków. Przeczytaj nasz artykuł, czym jest równowaga PEH, żeby móc cieszyć się lśniącymi, sypkimi włosami!

Staraj się wybierać produkty dopasowane do aktualnych potrzeb włosów. Jeśli są przesuszone i matowe, prawdopodobnie brakuje im nawilżenia. Z kolei włosy śliskie i przyklapnięte potrzebują dawki protein. Podstawowy błąd w pielęgnacji włosów to brak równowagi. Nie ma kosmetyku idealnego, który zawsze będzie dobrze działał na nasze włosy. 

  • Zbyt wysoka temperatura podczas stylizacji 

To jeden z podstawowych błędów w pielęgnacji wśród osób, które prostują włosy lub korzystają z lokówki. Również suszenie włosów zbyt wysoką temperaturą może je przesuszyć lub… spalić. Spalenie włosów często zdarza się przy ich prostowaniu. Lepiej ustawić jak najniższą temperaturę, a przede wszystkim wybrać prostownicę, która umożliwia zmianę temperatury. Jakie są efekty używania wysokiej temperatury do stylizacji? Osłabienie, wypadanie, brak blasku i nieukładanie się, mimo niezmieniania pielęgnacji. 

Jeśli już prostujesz lub suszysz włosy, koniecznie użyj sprayu termoochronnego, który ochroni delikatne kosmyki przed wpływem temperatury. 

Jeden z najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji to spanie z nie wysuszonymi włosami. Mokre włosy są bardziej podatne na zniszczenia. Włosy mogą być napuszone oraz poplątane. Kolejnym grzechem płci pięknej jest spinanie włosów cienkimi gumkami w ,,koczek’’. Lepszym rozwiązaniem będzie zaplatanie włosów w warkocz lub spinanie włosów jedwabna gumka albo sprężynka.

Łukasz Pustułka – Studio Fryzjerskie Revolucja w Nowym Sączu

Jak unikać podstawowych błędów w pielęgnacji włosów? 

Nawet największym włosomaniaczkom nie udaje się w 100% unikać zachowań, które są uważane za błędy w pielęgnacji włosów. Wynika to z różnych przyczyn – czynników zewnętrznych lub zwyczajnego zmęczenia lub braku czasu. Nie ma w tym nic złego! Jednorazowe położenie się spać w rozpuszczonych włosach lub zaśnięcie w niedosuszonych kosmykach nie pogorszy znacząco ich kondycji. Warto pamiętać, żeby unikać takich sytuacji, ale sporadycznie nie wpłyną negatywnie na wygląd włosów.  

Podstawowe błędy w pielęgnacji włosów w pewnym stopniu będą inne dla każdej osoby. Polecamy określić porowatość włosów i dobrać pielęgnację pod kątem rodzaju i kondycji kosmyków. Chcesz wiedzieć więcej o prawidłowej pielęgnacji włosów? Zapoznaj się z naszym artykułem o SLS-ach w szamponie.

Przeczytaj również