Równowaga PEH z serią „Istota Natury”

Aktualności

Równowaga PEH z serią „Istota Natury”

Każdy, kto zaczyna interesować się świadomą pielęgnacją włosów, prędzej czy później (choć zazwyczaj prędzej) spotyka się z pojęciem „równowaga PEH”. Oznacza ono dostarczanie pasmom niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych proporcjach. Podstawą tej metody jest oczywiście stosowanie odpowiednich kosmetyków, takich jak proponowana przez markę Bioelixire wegańska seria „Istota Natury”. W opinii wielu osób to doskonałe produkty zarówno dla doświadczonych włosomaniaczek, jak i początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z kompleksowym dbaniem o włosy. Dowiedz się, czym jest równowaga PEH i dlaczego seria „Istota Natury” najlepiej pomoże Ci ją zachować!


Co to jest równowaga PEH?

Skrót PEH pochodzi od nazw trzech najważniejszych składników, które znajdują się w składzie kosmetyków fryzjerskich. Są to:

 • proteiny,
 • emolienty,
 • humektanty.

Dostarczane w odpowiednich proporcjach i we właściwej kolejności są kluczem do pięknego wyglądu i doskonałej kondycji włosów, chronią je, wzmacniają, nawilżają, nadają im blask i jedwabistą gładkość. Kiedy brakuje któregoś z nich, pasma stają się suche, osłabione, matowe i szorstkie.

Niestety, nie ma uniwersalnej recepty na to, jak osiągnąć równowagę PEH. Każdy rodzaj włosów ma inne potrzeby i poznanie ich wymaga metody prób i błędów – czyli testowania różnej kolejności nakładania odżywek zawierających proteiny, humektanty i emolienty, pozostawiania ich na pasmach na krótszy lub dłuższy czas, eksperymentowania z dodawaniem do nich olejku. Podstawą jest jednak zrozumienie, jak poszczególne składniki działają na włosy i dlaczego – bez tej wiedzy trudno zadbać o jakąkolwiek równowagę.

Proteiny

Proteiny są podstawowym budulcem włosa. Te, które wchodzą w skład odżywek, to białka (zwierzęce lub roślinne) nietrwale uzupełniające mikroubytki w strukturze włosów, głównie powstające między łuskami, dzięki czemu wzmacniają pasma, wygładzają je, nabłyszczają i dodają im objętości. Proteiny można podzielić na:

 • aminokwasy (o najmniejszych cząsteczkach) – które działają nawilżająco (np. aminokwasy pszenicy lub jedwabiu);
 • proteiny o małych cząsteczkach – które wypełniają ubytki w głębi włosa (np. keratyna, jedwab, proteiny mleczne),
 • proteiny o dużych cząsteczkach – które pozostają na powierzchni włosa, zabezpieczają go i wygładzają (np. kolagen, elastyna).

Odpowiednia dawka protein sprawi, że włosy będą mocne i zdrowe, jednak bardzo łatwo przesadzić i je przeproteinować – staną się wtedy spuszone, splątane, przesuszone, matowe i łamliwe. Odżywek proteinowych należy używać zatem ostrożnie, zazwyczaj wystarczy stosować je co 3-4 mycia, a nawet 1 lub 2 razy w miesiącu. Oczywiście to kwestia bardzo indywidualna, niektóre włosy będą potrzebowały dawki protein nawet codziennie. Jaki rodzaj pasm dobrze reaguje na ten składnik? Właściwie każdy, choć warto pamiętać, że wysokoporowate będą lepiej wyglądały po proteinach wielkocząsteczkowych osadzających się na ich powierzchni i lepiej znoszą ich dużą ilość, a niskoporowate „wolą” proteiny małocząsteczkowe, czyli wnikające, i to w małych ilościach, ponieważ przeproteinowane stracą objętość.


Humektanty

Działanie protein doskonale równoważą humektanty, czyli składniki o silnych właściwościach higroskopijnych – absorbujących i wiążących wodę, a następnie zatrzymujących ją we włosach. Bardzo intensywnie nawilżają one pasma, ale podczas ich stosowania trzeba zwrócić szczególną uwagę na… pogodę. Ponieważ pobierają one wodę z otoczenia, przy wilgotnej i deszczowej aurze mogą powodować nadmierne otwieranie się łusek włosa, natomiast przy bardzo suchej – wyparowanie zmagazynowanej już wody, co w obu przypadkach skończy się puszeniem, przesuszeniem i skołtunieniem kosmyków.

Humektanty to składnik, który jest niezbędny w pielęgnacji suchych, szorstkich i matowych pasm. Poszczególne substancje różnią się od siebie stopniem higroskopijności, o czym warto pamiętać przy wyborze odżywki. Zazwyczaj włosy wysokoporowate będą potrzebowały tych mniej higroskopijnych (zawierających np. pantenol, len, aloes), a niskoporowate bardziej higroskopijnych (np. gliceryna lub kwas hialuronowy), jednak często jest to kwestia bardzo indywidualna. O jednym jednak należy pamiętać zawsze, niezależnie od rodzaju pasm – po dostarczeniu pasmom humektantów należy koniecznie zabezpieczyć je emolientami. Dlaczego?


Emolienty

Emolienty to substancje, które tworzą na pasmach ochronną warstwę o właściwościach hydrofobowych. Pozwala ona zatrzymać we wnętrzu włosów składniki odżywcze oraz wilgoć, a także zabezpiecza przed uszkodzeniami i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego właśnie należy nakładać je na kosmyki po humektantach – emolienty zatrzymują zmagazynowaną przez nie wodę i zapobiegają przesuszaniu się włosów. Ich dodatkową funkcją jest zapobieganie puszeniu i elektryzowaniu się pasm, nadawanie im blasku, wygładzanie, uelastycznianie i dociążanie ich.

Emolientami są przede wszystkim tłuszcze – m.in. oleje, masła, parafina, woski. To składnik odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów i zazwyczaj można dostarczać im go najwięcej, choć oczywiście jego nadmiar również jest szkodliwy – powoduje przyklapnięcie pasm, przetłuszczanie się i strączkowanie. Możesz dostarczyć je włosom zarówno poprzez używanie odżywki emolientowej, jak i olejowanie – wybór oleju należy uzależnić od porowatości pasm.


Jak zachować równowagę PEH? Mycie włosów metodą OMO

Wiedza o tym, jak działają poszczególne składniki kosmetyków PEH jest bardzo ważna, jednak nie wystarczy – trzeba również wiedzieć, w jaki sposób i w jakiej kolejności nakładać poszczególne substancje na włosy. Najprostszym sposobem na zachowanie równowagi jest mycie głowy metodą OMO: Odżywka – Mycie – Odżywka.

To oznacza, że cały proces dzieli się na trzy etapy: najpierw na mokre pasma należy nałożyć odżywkę (lub maskę) i pozostawić ją na nich na pewien czas (O), następnie umyć skórę głowy szamponem (M) i znów nałożyć na kosmyki odżywkę (O), pozostawić ją na nich, a na końcu spłukać wodą. Taki sposób mycia nie tylko intensywnie odżywia pasma, ale również sprawia, że są one mniej narażone na negatywne skutki działania detergentu zawartego w szamponie. Pamiętaj, metodę tę możesz dowolnie modyfikować (kolejność czynności, długość trzymania odżywki na pasmach) tak, by dopasować ją do potrzeb swoich włosów!

Jak dobrać odżywki do takiego sposobu mycia? Najlepiej, jeśli pierwsza dostarcza włosom konkretnych składników odżywczych, a druga je zabezpiecza, ewentualnie obie działają ochronnie. Dobrze sprawdzają się schematy:

 • humektanty – szampon – emolienty,
 • proteiny – szampon – emolienty,
 • emolienty – szampon – emolienty.

Objawy zaburzonej równowagi PEH

Objawów zaburzonej równowagi PEH może być wiele i niestety często nie wskazują one konkretnie na to, którego składnika w pielęgnacji jest zbyt dużo, a którego zbyt mało – pokazują jednak kierunek, w jakim należy szukać przyczyny problemów. Podstawowe oznaki, że równowaga PEH włosów została zachwiana to:

 • puszenie się i elektryzowanie włosów,
 • przetłuszczanie, nadmierne dociążenie i brak objętości,
 • rozprostowanie skrętu loków,
 • przesuszenie i „sianowaty” wygląd,
 • plątanie się i kołtunienie,
 • matowość i szorstkość.

We właściwym zinterpretowaniu tego typu wskazówek pomoże Ci zamieszczona tutaj tabelka. Jeśli obserwujesz któreś z tych objawów u siebie, to znak, że czas sięgnąć w świadomy sposób po kosmetyki PEH i zmienić radykalnie sposób pielęgnacji włosów.


Seria Bioelixire „Istota Natury”

Seria „Istota Natury” marki Bioelixire została opracowana w taki sposób, by umożliwić kompleksową pielęgnację włosów z uwzględnieniem zachowania równowagi PEH. W skład linii wchodzi pięć produktów:

 • odżywka proteinowa,
 • maska humektantowa ,
 • odżywka emolientowa,
 • delikatny szampon nawilżający,
 • serum z 9 olejków.

Działanie tych kosmetyków doskonale się uzupełnia. Wszystkie posiadają niemal w pełni naturalny skład (w 95-99%), są wegańskie, nie były testowane na zwierzętach, a ich formuła pozbawiona jest substancji drażniących i uczulających, doskonale sprawdzi się więc nawet w przypadku bardzo delikatnej skóry głowy. Zostały opracowane w taki sposób, by można było myć nimi głowę metodą OMO.

Co bardzo istotne, żaden z produktów nie zawiera silikonów. Przez wiele osób te syntetyczne substancje są traktowane jako zamiennik emolientów, jednak jeśli zależy Ci na zachowaniu równowagi PEH – zrezygnuj z nich, przynajmniej na etapie mycia i odżywiania włosów. Seria „Istota Natury” składa się z kosmetyków o bardzo dużym stężeniu dobroczynnych składników odżywczych, tymczasem sztuczne silikony osadzałyby się na powierzchni włosów i gromadziły, tworząc warstwę blokującą ich wchłanianie. Jak działają poszczególne produkty z tej linii?

Odżywka proteinowa „Istota Natury”

Roślinne proteiny zawarte w odżywce proteinowej z serii „Istota Natury” skutecznie uzupełniają ubytki w strukturze włosów, nadają im objętość, gładkość i blask. Doskonale sprawdzi się ona do „przyklapniętych”, matowych i szorstkich, a także bardzo zniszczonych pasm. Wyraźnie wzmacnia włosy, a dzięki dodatkowi humektantów i emolientów pomaga w przywróceniu im równowagi PEH. Kompozycja zapachowa pozbawiona jest alergenów. Za skuteczne działanie odżywki odpowiadają m.in.:

 • proteiny soi – należą do humektantów, absorbują i zatrzymują wodę, nawilżają, dodają objętości włosom i ograniczają ich puszenie się;
 • proteiny kukurydzy – tworzą na włosach warstwę ochronną, która zapobiega odparowywaniu wody, zapobiegają elektryzowaniu się, wygładzają i zmiękczają;
 • proteiny pszenicy – działają nawilżająco, wygładzająco i antystatycznie, tworzą na włosach ochronny film, łagodzą drażniące działanie detergentów zawartych w kosmetykach oczyszczających.

Maska humektantowa „Istota Natury”

Maska humektantowa Bioelixire „Istota Natury” pomaga odbudować barierę hydrolipidową skóry głowy, intensywnie nawilża, będąc nieocenionym wsparciem dla bardzo suchych, szorstkich i matowych włosów. Tonizuje, działa antybakteryjnie i antywirusowo, łagodzi podrażnienia i tworzy na pasmach film ochronny, ułatwia rozczesywanie i nadaje kosmykom połysk. Reguluje też pracę gruczołów łojowych, wspomaga walkę z wypadaniem włosów i stymuluje cebulki włosowe, a przy tym przywraca skórze głowy prawidłowe pH. Najważniejsze składniki aktywne wchodzące w jej skład to:

 • krwawnik pospolity – poprawia kondycję włosów, hamuje ich wypadanie i reguluje wydzielanie sebum;
 • aloes – o właściwościach wygładzających, nawilżających i antystatycznych;
 • liść oczaru wirginijskiego – o działaniu przeciwzapalnym, przeciwłupieżowym i oczyszczającym; ogranicza przetłuszczanie się włosów i przyśpiesza ich wzrost;
 • nagietek lekarski – ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i oczyszczające, jest źródłem wielu witamin i mikroelementów, wspomaga regenerację włosów, wygładza je, uelastycznia i nabłyszcza.


Odżywka emolientowa „Istota Natury”

Odżywka emolientowa z serii „Istota Natury” to kosmetyk o wszechstronnym działaniu. Dzięki formule bogatej w składniki aktywne pomaga utrzymać równowagę PEH włosów średnioporowatych, wysokoporowatych i niskoporowatych, odżywia, uelastycznia, wygładza i nabłyszcza pasma. Zawiera naturalne emolienty, które tworzą na powierzchni kosmyków film ochronny zatrzymujący w nich wilgoć, zapewniając im perfekcyjne nawilżenie i ułatwiając regenerację. W skład odżywki emolientowej „Istota Natury” wchodzą m.in.:

 • olej kokosowy – będący bogatym źródłem witamin i składników odżywczych; domyka łuski włosa, poprawia kondycję cebulek, wspomaga regenerację pasm;
 • olej awokado – o właściwościach wzmacniających; odżywia pasma i stymuluje porost włosów;
 • aloes – o działaniu nawilżającym, łagodzącym, wygładzającym i nabłyszczającym; zapobiega elektryzowaniu się kosmyków.


Szampon nawilżający „Istota Natury”

Delikatny szampon z serii „Istota Natury” to doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Dzięki starannie opracowanej formule pozbawionej silikonów nie wygładza włosów w „sztuczny” sposób, działa łagodnie i w efekcie pozwala przywrócić pasmom równowagę PEH, a także pozwala odżywkom dobrze wnikać w kosmyki. Aby osiągnąć efekt wygładzenia, nabłyszczenia i dociążenia włosów, warto dodać do szamponu kilka kropel serum z 9 olejków z tej samej serii. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku włosów wysokoporowatych. Mimo naturalnego składu pozbawionego silnych detergentów szampon bardzo dogłębnie oczyszcza skórę głowy, a przy tym nie powoduje podrażnień. W składzie znajdziesz m.in.

 • liść oczaru wirginijskiego – o działaniu oczyszczającym i antyoksydacyjnym, poprawia mikrokrążenie skóry głowy;
 • nagietek lekarski – hamujący wypadanie włosów, o właściwościach uelastyczniających, nabłyszczających i wygładzających;
 • krwawnik pospolity – poprawiający kondycję skóry głowy; reguluje pracę gruczołów łojowych.


Serum z 9 olejków „Istota Natury”

Uzupełnieniem całej serii „Istota Natury” jest wyjątkowe serum, które nadaje się do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. Zawiera aż dziewięć naturalnych olejków:

 • z otrębów ryżowych – naturalny filtr UV, łagodzi podrażnienia i dostarcza włosom witaminę E;
 • z pestek moreli – działa przeciwłupieżowo i przeciwstarzeniowo;
 • z kamelii –dzięki dużej zawartości witamin i składników mineralnych dogłębnie i intensywnie odżywia włosy i nawilża je;
 • lniany – źródło witaminy E i kwasów omega-3, odżywia cebulki i zapobiega rozdwajaniu się końcówek;
 • z orzechów babassu – naturalny filtr UV i źródło antyoksydantów;
 • arganowy – o właściwościach wzmacniających, antyoksydacyjnych, nawilżających i wygładzających;
 • masło murumuru – działa ochronnie, jest nazywane „naturalnym silikonem”;
 • z makadamii – odmładza, zapobiega łamliwości włosów;
 • z kiełków pszenicy – działa ochronnie, przeciwstarzeniowo i regenerująco.


Formuła serum wzbogacona została o witaminy C i E. Można dodawać je do odżywek lub szamponu w czasie mycia głowy, nałożyć na włosy na kilka chwil, by zapewnić im zastrzyk energii i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, lub wykorzystać do olejowania, by dogłębnie odżywić pasma. Wygładza, nawilża, nabłyszcza i uelastycznia włosy, tworzy na ich powierzchni film ochronny i pełni funkcję filtra UV.


Jak najłatwiej zachować równowagę PEH w pielęgnacji włosów?

Równowaga PEH włosów to podstawa ich świadomej i skutecznej pielęgnacji. Bez starannego wybierania stosowanych na co dzień kosmetyków i uważnej obserwacji pasm nie zdołasz jej osiągnąć. Ustalenie, jakie składniki i w jakich proporcjach są potrzebne włosom, może zająć sporo czasu i nie być proste – a jednak warto poświęcić na to trochę pracy. Efekt z całą pewnością będzie spektakularny! Sięgając po sprawdzone kosmetyki z serii Bioelixire „Istota Natury” opracowane specjalnie pod kątem zachowywania równowagi PEH, znacznie ułatwisz sobie zadanie!

Przeczytaj również