Wypadanie włosów u nastolatków – poznaj przyczyny!
dziewczyna z rudymi wlosami

Porady

Wypadanie włosów u nastolatków – poznaj przyczyny!

Wypadanie włosów stanowi powszechny problem, który dotyczy ogromnej ilości ludzi – również młodych. Nie zawsze jest to powód do niepokoju, czasami jednak możemy zauważyć symptomy sygnalizujące dolegliwości zdrowotne. Kiedy gubienie włosów przestaje być tylko kwestią estetyczną dobrze zastanowić się nad jego przyczynami, by móc rozpocząć terapię nakierowaną na konkretny problem. Poznaj powody wypadania włosów u nastolatków i ich możliwe rozwiązania.

Powody wypadania włosów u nastolatków

Okres dojrzewania nie bez powodu określa się mianem czasu tzw. “burzy hormonów”. Gospodarka hormonalna młodego człowieka jest w istocie zaburzona, co wynika z jej zwiększonej pracy podczas intensywnego wzrostu i dojrzewania organizmu. Buzujący estrogen i testosteron, niepełne wykształcenie kory mózgowej oraz intensywna praca mózgu to główne powody wielu dolegliwości, z którymi zmagają się młodzi dorośli. Poza wpływem na ich zachowanie i stabilność emocjonalną, gospodarka hormonalna oddziałuje również na cały organizm – w tym skórę, paznokcie i włosy. Choć objawy zmian hormonalnych nie są powodem do wstydu, a jedynie fizjologicznym procesem, dla wielu nastolatków okres przejścia w biologiczną dorosłość jest niezwykle trudny. Przyczyny wypadania włosów w czasie nastoletnim mogą być bardzo różne, od stabilizującej się dopiero gospodarki hormonalnej, przez stres, przyjmowane leki, brak snu lub ubogą w składniki odżywcze dietę, aż po poważne problemy zdrowotne i w niektórych sytuacjach wskazana będzie konsultacja lekarska. Kiedy więc powinniśmy zacząć się niepokoić i jak powstrzymać wypadanie włosów u nastolatków?

Gospodarka hormonalna ma bardzo duży udział w utrzymaniu dobrej kondycji włosów, a odchylenia od normy mogą powodować widoczne zmiany w gęstości fryzury. Normą jest utrata ok. 50-100 włosów dziennie. To ilość porównywalna wielkością do ok. dwóch kostek czekolady. Jeśli włosy wypadają równomiernie, a dodatkowo na głowie regularnie pojawiają się tzw. baby hair, możemy być spokojni. Jeśli jednak zauważamy większe garści wypadniętych włosów lub powodują one łysienie w konkretnych partiach skalpu, może to oznaczać poważniejszy problem. Warto zatem obserwować swój organizm i sprawdzić, czy ilość wypadających włosów zmniejszy się np. po wzbogaceniu diety lub regularnym używaniu odżywczych produktów do włosów i skóry głowy. Jeśli pomimo konsekwentnego dbania o powyższe kwestie stan włosów nie ulegnie poprawie lub wręcz zauważymy nasilenie objawów, powinniśmy udać się do trychologa i endokrynologa, którzy zlecą odpowiednie badania, by znaleźć przyczynę wypadania włosów. Jeśli natomiast nastąpi wyraźna poprawa, będzie to sygnał, że organizm funkcjonuje prawidłowo, a wypadające włosy u nastolatków są naturalną konsekwencją procesów hormonalnych i metabolicznych lub niewielkich zaniedbań w ilości dostarczanych składników odżywczych.

Wypadanie włosów u nastolatków – najczęstsze przyczyny:

  • niedobory witamin wywołane złą dietą lub anemią,
  • przewlekły stres,
  • niedobór snu i/lub nieprawidłowa higiena snu,
  • odwodnienie organizmu,
  • problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym zaburzenia odżywiania lub depresja,
  • predyspozycje genetyczne,
  • przebyte choroby (w tym zakaźne),
  • przyjmowane leki,
  • choroby przewlekłe,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, w tym hashimoto, PCOS i insulinooporność,
  • grzybica skóry, 
  • choroby autoimmunologiczne. 

Jak łatwo zauważyć, wypadające włosy u nastolatków może wywoływać całe spektrum przyczyn. Niektóre wydają się pozornie błahe, ale nierzadko świadczą o poważniejszym problemie zdrowotnym.

Łysienie androgenowe u nastolatków

Wbrew powszechnym przekonaniom, łysienie androgenowe nie jest zależne od wieku, lecz od gospodarki hormonalnej. Wpływa na nie poziom testosteronu i wysoka wrażliwość mieszków włosowych na DHT (dihydrotestostero), który powoduje ich stopniowy zanik, a w efekcie osłabienie i wypadanie. Może być również uwarunkowane genetycznie. Pierwsze objawy można zauważyć na linii czoła i skroniach, następnie w miejscu korony głowy. Warto pamiętać, że choć nie zawsze udaje się całkowicie ją wyleczyć, istnieją sposoby na zahamowanie tej przypadłości, a nawet pobudzenie włosów do ponownego wzrostu. W tym celu najczęściej stosowane są kuracje hormonalne, mezoterapia oraz wcierki ze składnikami aktywnymi, takimi jak ekstrakty z palmy sabałowej, kasztanowca, winorośli, chmielu, brzozy, arniki czy bluszczu, a także proteiny soi, pszenicy, olej rycynowy, olej z awokado, kofeina i biotyna.

Łysienie androgenowe u nastolatków występuje również u dziewczynek i młodych kobiet, najczęściej jako wynik zaburzeń hormonalnych. Choć naturalnie testosteron jest obecny w gospodarce hormonalnej obu płci, jego nadwyżki u kobiet wywołują efekt “męskiego łysienia”, co może być przyczyną niskiego poczucia własnej wartości i kompleksów. Aby postawić diagnozę należy zwrócić się z pomocą do endokrynologa i/lub trychologa, którzy zlecą niezbędne badania, pozwalające oznaczyć wartości hormonów w organizmie. Specjalista dobierze też odpowiednie leczenie dostosowane do wieku i stanu zdrowia pacjenta lub pacjentki, a także odpowie na pytanie, jak zatrzymać wypadanie włosów u nastolatków.

Wypadające włosy u nastolatków – czy winny jest stres?

Okres nastoletni bardzo często wiąże się ze zwiększoną ilością stresu, a jego dłuższe oddziaływanie na organizm często prowadzi do łysienia psychogennego. Stres, a raczej  reakcje biochemiczne wytwarzane przy jego udziale to również zagrożenie dla mieszków włosowych, w których może pojawić się stan zapalny. Samoistne wypadanie włosów poprzez podniesienie kortyzolu oraz nadprodukcję wielu neurohormonów, neuroprzekaźników i neuropeptydów, to nagminny problem zachodniego społeczeństwa. Zdarza się również, że stres wywołuje nawyk wyrywania włosów, z czym zmaga się ok. 3-5% populacji. Ze względu na różnorodne poziomy wrażliwości nie można ocenić dopuszczalnego poziomu sytuacji stresogennych, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Problem łysienia psychogennego powinien być rozwiązywany pod opieką psychologów lub psychoterapeutów, którzy pomogą w radzeniu sobie z emocjami. Trichotillomania to neurobiologiczne zaburzenie psychiczne objawiające się niekontrolowanym wyrywaniem własnych włosów, powodując krótkotrwałą ulgę w sytuacjach zdenerwowania lub niepokoju. Jest to zachowanie podobne do obgryzania skórek lub paznokci i należące do grupy tzw. body focused repetitive behaviors (BFRB). Dodatkowo zaburzeniu może towarzyszyć także trichofagia, czyli zjadanie włosów, które z kolei mogą zagrażać zdrowiu i życiu cierpiących na nią osób, ponieważ ludzki organizm nie jest przystosowany do trawienia i wydalania włosów w całości. Pierwsze epizody trichotillomanii pojawiają się zwykle w okresie nastoletnim. W przypadku ich zauważenia warto jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który pomoże określić przyczynę przypadłości i wskaże terapię niezbędną do jej przepracowania.

Co stosować na wypadanie włosów u nastolatków? 

Co stosować na wypadanie włosów u nastolatków – witaminy na wypadanie włosów u nastolatków

Powody wypadania włosów u nastolatków mogą być bardzo zróżnicowane i wymagają szerszej diagnostyki, od której zależeć będzie proces leczenia. Istotne mogą być przebyte choroby i historia łysienia w rodzinie. Wsparcia warto szukać też w dedykowanych kosmetykach, a także uzupełnieniu witamin i składników odżywczych w diecie. Jakie witaminy na wypadanie włosów u nastolatków warto włączyć do codziennej diety? Przede wszystkim te z grupy B (w tym witaminę B7 czyli biotynę), rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K, witaminę C, a także aminokwasy takie jak l-cysteina i l-metionina, będące podstawowymi składnikami budulcowymi keratyny oraz cynk, selen, magnez i żelazo. Na pytanie co stosować na wypadanie włosów u nastolatków warto więc spojrzeć kompleksowo. Na pewno w wielu przypadkach zbawienne będzie ograniczenie stresu i zmiana nawyków żywieniowych oraz pielęgnacyjnych. W przypadku dużych niedoborów można sięgnąć po sprawdzone i przebadane suplementy, których przyjmowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku osłabienia włosów w wyniku stresu lub ubogiej diety sprawdzi się np. Suplement Diety Bioelixire Gęste Włosy, bogaty w witaminy na wypadanie włosów u nastolatków (w tym C i B7), a także ekstrakt z agrestu, cynk i l-cysteinę, niezbędne dla zdrowego wzrostu i stymulacji pracy cebulek włosowych.

Co stosować na wypadanie włosów u nastolatków – pielęgnacja na wypadanie włosów u nastolatków

Pielęgnacja nakierowana na skuteczne oczyszczanie skóry głowy za pomocą produktów myjących, odżywiających i peelingujących, wpływa na nawilżenie skalpu i włosów oraz dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych. Dobrej jakości szampon wraz z odżywką o działaniu odbudowującym i stymulującym wzrost powinny być podstawą codziennej pielęgnacji. Dobrze sprawdzi się np. seria Bioelixire Gęste Włosy, oparta na naturalnych składnikach aktywnych i opracowana we współpracy z trychologami, dermatologami i farmaceutami. Produkty tej linii zawierają szereg składników regulujących gruczoły łojowe i głęboko odżywiających mieszki włosowe, a także blokujących negatywne działanie enzymu dihydrotestosteron DHT. Pamiętajmy jednak, że łysienie androgenowe u nastolatków należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem. Produkty do pielęgnacji pomagają wspomagać terapię i przyspieszyć jej efekty, jednak nie zastąpią tej zleconej przez lekarza specjalistę w przypadku poważniejszych zaburzeń zdrowotnych.

Regularne stosowanie peelingu 1-2 razy w tygodniu to niezwykle ważny krok dla lepszego wzrostu włosów. Poprawia krążenie skóry głowy, a także pomaga usuwać zanieczyszczenia i martwy naskórek, dzięki czemu składniki odżywcze mogą łatwiej przenikać w głąb skalpu. Dodatkowo sprawdzą się również wcierki o działaniu nakierowanym na przyspieszenie porostu włosów, które zapewnią dodatkowe wsparcie skoncentrowanych substancji aktywnych i pomogą przyspieszyć kurację osłabionych i wypadających włosów, również po przebytym Covid-19.

Jak dbać o wypadające włosy u nastolatków?

Niezwykle ważne w pielęgnacji włosów jest również zadbanie o nie w czasie snu. Regularna zmiana pościeli, w której śpimy pomoże uniknąć rozwoju bakterii i grzybów, wpływających na zdrowie skóry głowy i włosów. W tym celu nie powinniśmy również spać z mokrymi włosami. Wilgoć zaburza mikrobiom skalpu i może wywoływać łupież, przetłuszczanie i świąd skóry głowy, a także zmianę kondycji włosów wywołując ich wysuszanie, kruchość, matowość i brak objętości, a nawet rozwój drożdżaków, bakterii i grzybów. Warto zadbać także o materiał, którym oblekamy pościel. Sztuczne tkaniny takie jak poliester i jego pochodne mogą elektryzować włosy, a dodatkowo nie przepuszczają wilgoci i nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Popularna kora może natomiast wywoływać mechaniczne uszkodzenia włosów. Pościel, na której kładziemy głowę powinna być gładka lub satynowa w dotyku. Z materiałów najlepiej sprawdzą się naturalne tkaniny bawełniane, lniane, wiskozowe, konopne i bambusowe. Najdroższą możliwością jest zaopatrzenie się w poszewkę z jedwabiu, który jest niezwykle delikatny i hipoalergiczny, a jednocześnie zapewnia całonocną pielęgnację, pozytywnie wpływając zarówno na włosy, jak i skórę głowy i twarzy. Długie włosy warto na czas snu wiązać w luźne sploty, które zapobiegną plątaniu i uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkową opcją jest specjalny jedwabny turban, który zabezpieczy włosy i otoczy je delikatną ochroną podczas snu.

W ciągu dnia starajmy się unikać ciasnych splotów i upięć, które niszczą strukturę włosa, zmniejszając jego elastyczność. Może to prowadzić do łamliwości i nadwyrężenia kosmyków, a w efekcie ich wzmożonego wypadania. Podobnie działają gumki recepturki czy ostre, metalowe spinki. Do wiązania fryzury dobrze jest zatem korzystać z klamr, sprężynek lub nie uciskających gumek typu scrunchie. Te wykonane z jedwabiu dodatkowo otoczą włosy całodzienną pielęgnacją. Podczas stylizacji sprawdzi się stosowanie produktów termoochronnych, które zabezpieczą włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Nie zapominajmy też o ochronie przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak smog, wiatr, mróz czy promienie UV, które negatywnie odbijają się na kondycji pasm włosów, zmniejszając ich zdolność do regeneracji i podrażniając skórę głowy. W tym celu zalecane są odżywki i mgiełki zawierające wysoką ochronę i zabezpieczające kosmyki przed codziennym narażeniem na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Jak powstrzymać wypadanie włosów u nastolatków 

Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak powstrzymać wypadanie włosów u nastolatków. Jest to złożony problem, którego podłożem mogą być zarówno zaburzenia hormonalne, dermatologiczne i psychiczne, jak i wpływ genów, stresu, nieprawidłowych nawyków żywieniowych lub tych dotyczących higieny snu. Jeżeli problem jest poważny, ścieżka diagnostyczna powinna zaczynać się od wizyty u specjalisty, a terapię warto prowadzić dwutorowo: w konsultacji z lekarzem endokrynologiem i trychologiem. Odpowiednie wsparcie organizmu poprzez wysokojakościową dietę, suplementowanie składników odżywczych i właściwą pielęgnację włosów, pomogą jednocześnie przejąć kontrolę nad stanem naszego organizmu.

Przeczytaj również