Wypadanie włosów u niemowląt – czy jest się czym martwić?
niemowle lezace na lozeczku

Porady

Wypadanie włosów u niemowląt – czy jest się czym martwić?

Wypadanie włosów u dorosłych może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych, niedoborów witamin i minerałów w diecie lub niewłaściwej pielęgnacji pasm. Czy łysienie u niemowlaka oznacza to samo? Na szczęście nie – to naturalny proces, który dotyczy niemal każdego dziecka niedługo po narodzinach. Dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach na główce malucha pojawiają się „dorosłe” włosy, a ich ostateczny wygląd kształtuje się nawet przez kolejne 10 lat! Dowiedz się, co oznaczają u niemowląt wypadające włosy i dlaczego nie należy się nimi martwić!

Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?

Choć większość dzieci rodzi się z łysą główką, a bujna czupryna u maluchów zaraz po urodzeniu należy do rzadkości, nie znaczy to, że na ciele noworodka nie ma włosów. Mieszki włosowe kształtują się na ciele dziecka już w okolicy 60. dnia ciąży. Około 15. tygodnia na jego skórze pojawia się meszek płodowy składający się z bardzo cienkich i delikatnych włosków zwanych „lanugo”. To pierwsze owłosienie, które jednak nie utrzyma się długo – jego znaczna część zaniknie jeszcze przed narodzinami. Zazwyczaj pozostaje ono jedynie na głowie dziecka i jest tak delikatne, że aż niemal niewidoczne.

Wypadanie włosów u niemowląt – przyczyny

Bywa jednak, że owłosienie na głowie malucha jest gęste, ciemne, czasem nawet kręcone i wygląda jak „dorosłe” włosy – to jednak złudzenie. Zazwyczaj lanugo wyciera się lub wypada w ciągu pierwszych tygodni lub miesięcy życia dziecka. Następuje to przede wszystkim w wyniku pocierania głową o poduszkę, pościel i ubrania rodziców– meszek płodowy jest bardzo kruchy i łamliwy, w efekcie ulega wtenczas uszkodzeniu. Dopiero na jego miejscu zaczynają rosnąć pierwsze włoski. To oznacza, że wypadanie włosów u 3 miesięcznego dziecka lub nawet starszego nie jest niczym zaskakującym. Bardzo rzadko zdarza się, że maluch rodzi się z „docelową” czupryną – choć takie sytuacje również mają miejsce.

Wycieranie się i wypadania meszku płodowego bardzo często niepokoi rodziców, którzy są przekonani, że ich dziecko trwale łysieje. Jednak nie ma się czym martwić! Wypadanie włosów u niemowląt to zupełnie naturalny proces fizjologiczny. Powodem do niepokoju powinno stać się natomiast pogorszenie się stanu skóry głowy malucha lub przedłużanie się wypadania – jeśli dziecko ma już ponad trzy lata i nadal obserwujesz u niego nadmierną utratę włosów, może być to oznaka problemów skórnych, zdrowotnych lub niedoborów witamin i minerałów w organizmie.

Choroby skóry głowy u niemowląt

Jeżeli z głowy noworodka znikają delikatne włoski lanugo, wystarczy poczekać, aż w ich miejscu wyrosną włosy. Jednak jeśli masz podejrzenia, że ich wypadanie spowodowane jest problemem natury zdrowotnej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Skóra na głowie dziecka jest bardzo delikatna i podatna na choroby oraz infekcje, które wymagają natychmiastowej reakcji – inaczej może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych, w wyniku czego wypadające włosy u noworodka nie będą odrastać w przyszłości, kiedy dziecko dorośnie.

Do najczęstszych problemów dotyczących skóry głowy u noworodków należy ciemieniucha – czyli rodzaj łojotokowego zapalenia skóry wywołanego przez drożdżaki lub inne grzyby, które zazwyczaj pojawia się między 3. a 6. tygodniem życia dziecka i ustępuje samoistnie, jeśli zadba się o prawidłową pielęgnację naskórka. Objawia się pojawieniem się żółtych łusek na głowie malucha – choć wygląda groźnie, zazwyczaj nie daje długotrwałych efektów i nie powoduje łysienia u niemowląt ani nadmiernego wypadania włosów u dziecka w przyszłości.

Jak dbać o włosy niemowlęcia?

Choć rodzice nie mają wpływu na to, że pierwsze, cienkie i delikatne włoski dziecka, które ma na głowie zaraz po urodzeniu, wypadają, nie mogą zapominać o właściwej pielęgnacji zarówno ich, jak i skóry głowy malucha. Od tego może zależeć zdrowy wygląd jego włosów w przyszłości! Zatem jak dbać o czuprynę niemowlęcia, niezależnie od tego czy jest to jeszcze pozostałość meszku płodowego czy są to już pierwsze „dorosłe” włosy?

  1. Głowę i włosy noworodka należy myć delikatnym mydłem co 2-3 dni (chyba, że dziecko bardzo się poci), najlepiej przy użyciu miękkiej gąbki.
  2. Skóry głowy malucha nie wolno mocno pocierać ręcznikiem ani suszyć suszarką.
  3. Do czesania delikatnych włosków warto używać szczotki o miękkim włosiu, najlepiej naturalnym.
  4. Włosy niemowlęcia należy podcinać w razie potrzeby, by mu nie przeszkadzały – proces ten nie zapobiegnie jednak ich wypadaniu i nie sprawi, że zaczną rosnąć szybciej!

Niektórzy rodzice, obserwując gwałtowne łysienie u niemowlaka, próbują nakładać na włoski dziecka kosmetyki przeznaczone dla dorosłych, np. odżywki. Jednak w ten sposób można jedynie zaszkodzić wrażliwej skórze malucha – do pielęgnacji jego włosów należy wykorzystywać wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla niemowląt!

Łysienie u niemowląt – nie ma się czym niepokoić!

Dziecko tuż po urodzeniu zaczyna bardzo szybko się zmieniać – dotyczy to również jego włosów. Choć łysienie u niemowląt może wywołać niepokój u rodziców, nie jest ono objawem niczego poważnego – wręcz przeciwnie, to naturalny proces będący częścią zmian zachodzących w organizmie malucha. O ile w przypadku dorosłych przy nadmiernym wypadaniu włosów warto sięgnąć po suplement diety lub włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z serii „Gęste Włosy” hamujące przerzedzanie się pasm, tak w przypadku maluchów wystarczy… poczekać, aż głowie pojawią się nowe włoski!

Przeczytaj również