Wypadanie włosów u dorosłych może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych, niedoborów witamin i minerałów w diecie lub niewłaściwej pielęgnacji pasm. Czy łysienie u niemowlaka oznacza to samo? Na szczęście nie – to naturalny proces, który dotyczy niemal każdego dziecka niedługo po narodzinach. Dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach na główce malucha pojawiają się „dorosłe” włosy, a ich ostateczny wygląd kształtuje się nawet przez kolejne 10 lat! Dowiedz się, co oznaczają u niemowląt wypadające włosy i dlaczego nie należy się nimi martwić!
Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?
Choć większość dzieci rodzi się z łysą główką, a bujna czupryna u maluchów zaraz po urodzeniu należy do rzadkości, nie znaczy to, że na ciele noworodka nie ma włosów. Mieszki włosowe kształtują się na ciele dziecka już w okolicy 60. dnia ciąży. Około 15. tygodnia na jego skórze pojawia się meszek płodowy składający się z bardzo cienkich i delikatnych włosków zwanych „lanugo”. To pierwsze owłosienie, które jednak nie utrzyma się długo – jego znaczna część zaniknie jeszcze przed narodzinami. Zazwyczaj pozostaje ono jedynie na głowie dziecka i jest tak delikatne, że aż niemal niewidoczne.
Wypadanie włosów u niemowląt – przyczyny
Bywa jednak, że owłosienie na głowie malucha jest gęste, ciemne, czasem nawet kręcone i wygląda jak „dorosłe” włosy – to jednak złudzenie. Zazwyczaj lanugo wyciera się lub wypada w ciągu pierwszych tygodni lub miesięcy życia dziecka. Następuje to przede wszystkim w wyniku pocierania głową o poduszkę, pościel i ubrania rodziców– meszek płodowy jest bardzo kruchy i łamliwy, w efekcie ulega wtenczas uszkodzeniu. Dopiero na jego miejscu zaczynają rosnąć pierwsze włoski. To oznacza, że wypadanie włosów u 3 miesięcznego dziecka lub nawet starszego nie jest niczym zaskakującym. Bardzo rzadko zdarza się, że maluch rodzi się z „docelową” czupryną – choć takie sytuacje również mają miejsce.
Wycieranie się i wypadania meszku płodowego bardzo często niepokoi rodziców, którzy są przekonani, że ich dziecko trwale łysieje. Jednak nie ma się czym martwić! Wypadanie włosów u niemowląt to zupełnie naturalny proces fizjologiczny. Powodem do niepokoju powinno stać się natomiast pogorszenie się stanu skóry głowy malucha lub przedłużanie się wypadania – jeśli dziecko ma już ponad trzy lata i nadal obserwujesz u niego nadmierną utratę włosów, może być to oznaka problemów skórnych, zdrowotnych lub niedoborów witamin i minerałów w organizmie.
Choroby skóry głowy u niemowląt
Jeżeli z głowy noworodka znikają delikatne włoski lanugo, wystarczy poczekać, aż w ich miejscu wyrosną włosy. Jednak jeśli masz podejrzenia, że ich wypadanie spowodowane jest problemem natury zdrowotnej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Skóra na głowie dziecka jest bardzo delikatna i podatna na choroby oraz infekcje, które wymagają natychmiastowej reakcji – inaczej może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych, w wyniku czego wypadające włosy u noworodka nie będą odrastać w przyszłości, kiedy dziecko dorośnie.
Do najczęstszych problemów dotyczących skóry głowy u noworodków należy ciemieniucha – czyli rodzaj łojotokowego zapalenia skóry wywołanego przez drożdżaki lub inne grzyby, które zazwyczaj pojawia się między 3. a 6. tygodniem życia dziecka i ustępuje samoistnie, jeśli zadba się o prawidłową pielęgnację naskórka. Objawia się pojawieniem się żółtych łusek na głowie malucha – choć wygląda groźnie, zazwyczaj nie daje długotrwałych efektów i nie powoduje łysienia u niemowląt ani nadmiernego wypadania włosów u dziecka w przyszłości.
Jak dbać o włosy niemowlęcia?
Choć rodzice nie mają wpływu na to, że pierwsze, cienkie i delikatne włoski dziecka, które ma na głowie zaraz po urodzeniu, wypadają, nie mogą zapominać o właściwej pielęgnacji zarówno ich, jak i skóry głowy malucha. Od tego może zależeć zdrowy wygląd jego włosów w przyszłości! Zatem jak dbać o czuprynę niemowlęcia, niezależnie od tego czy jest to jeszcze pozostałość meszku płodowego czy są to już pierwsze „dorosłe” włosy?
- Głowę i włosy noworodka należy myć delikatnym mydłem co 2-3 dni (chyba, że dziecko bardzo się poci), najlepiej przy użyciu miękkiej gąbki.
- Skóry głowy malucha nie wolno mocno pocierać ręcznikiem ani suszyć suszarką.
- Do czesania delikatnych włosków warto używać szczotki o miękkim włosiu, najlepiej naturalnym.
- Włosy niemowlęcia należy podcinać w razie potrzeby, by mu nie przeszkadzały – proces ten nie zapobiegnie jednak ich wypadaniu i nie sprawi, że zaczną rosnąć szybciej!
Niektórzy rodzice, obserwując gwałtowne łysienie u niemowlaka, próbują nakładać na włoski dziecka kosmetyki przeznaczone dla dorosłych, np. odżywki. Jednak w ten sposób można jedynie zaszkodzić wrażliwej skórze malucha – do pielęgnacji jego włosów należy wykorzystywać wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla niemowląt!
Łysienie u niemowląt – nie ma się czym niepokoić!
Dziecko tuż po urodzeniu zaczyna bardzo szybko się zmieniać – dotyczy to również jego włosów. Choć łysienie u niemowląt może wywołać niepokój u rodziców, nie jest ono objawem niczego poważnego – wręcz przeciwnie, to naturalny proces będący częścią zmian zachodzących w organizmie malucha. O ile w przypadku dorosłych przy nadmiernym wypadaniu włosów warto sięgnąć po suplement diety lub włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z serii „Gęste Włosy” hamujące przerzedzanie się pasm, tak w przypadku maluchów wystarczy… poczekać, aż głowie pojawią się nowe włoski!